Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2023-yil 6-martdagi 44-sonli buyrug‘iga asosan Pedagogika fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan muovini Azizbek Matmuratov, Pedagogika, boshlang’ich va maktabgacha ta’lim metodikasi kafedrasi o’qituvchisi Salavatova Xurshidalar Xiva pedagogika kollejiga tashrif buyurib, kollej direktori Jasur Salayev boshchiligida kollej rahbariyati, o‘qituvchilari hamda talabalari bilan uchrashdilar.
Tashrif davomida Urganch davlat pedagogika institutining iqtidorli talabalari tomonidan namoyish qilingan qo‘g‘irchoqlar tomoshasi va teatr tomoshalari barchada katta taassurot qoldirdi va barchaning birdek olqishiga sazovor bo‘ldi!

ON THE BASIS OF THE ORDER NO. 44 OF THE MINISTRY OF HIGHER AND SECONDARY SPECIAL EDUCATION ON THE METHODOLOGICAL AND SCIENTIFIC SUPPORT OF PROFESSIONAL EDUCATIONAL INSTITUTIONS
On the basis of Order No. 44 of the Ministry of Higher and Secondary Special Education on March 6, 2023, Dean of the Faculty of Pedagogy for Working with Youth Azizbek Matmuratov, teacher of the Department of Pedagogy, Initial and Primary School Teaching Methodology Salavatova Khurshidalar visited the Khiva Pedagogical College and met with college director Jasur Salayev, college administration, teachers and students.
During the visit, talented students of Urgench State Pedagogical Institute presented their artistic performances and theater shows, leaving a great impression on everyone present!