Urganch davlat pedagogika institutida darslar Jaloliddin Manguberdi, Muhammad Muso al-Xorazmiy kabi buyuk bobokalonlarimizdan faxr hissini tuyish va ularning dunyoga ibratli hayot yo‘llari, ilmda erishgan cho‘qqilari haqida ma’lumotlar berishdan boshlanyapti.
Xususan, Pedagogika fakulteti o‘qituvchisi Xurshida Salavatova ham bugungi “Tarbiyachining ish hujjatlari” fanidan “Maktabgacha ta’lim tashkiloti katta tarbiyachisining ish hujjatlari” mavzusiga o‘tishdan oldin Xorazm tuprog‘ining asl va buyuk farzandlari Jaloliddin Manguberdi hamda Muhammad Muso al-Xorazmiylar haqida g‘urur hamda iftixor bilan to‘xtalib, talaba-yoshlarning ongi va shuuriga millatimiz sharaflari haqidagi bilimni singdirishga intilindi.
Albatta, kelajak bunyodkori bo‘lgan yoshlar qalbiga milliy g‘ururni singdirish bugungi zamon talabi va millatning burchidir!

НАШИ ПРЕДКИ КАК ДЖАЛАЛИДДИН МАНГУБЕРДИ, МУХАММАД МУСА АЛЬ-ХОРЕЗМИ - НАША ГОРДОСТЬ!
Занятия в Ургенчском государственном педагогическом институте начинаются с чувства гордости за наших предков, таких как Джалалиддин Мангуберди, Мухаммад Муса аль-Хорезми, и информирования мира об их образцовом образе жизни и достижениях в науке.
В частности, Хуршида Салаватова, преподаватель педагогического факультета, перед переходом на сегодняшнюю тему «Рабочим документам старшего воспитателя организации дошкольного образования» по дисциплине «Рабочие документы воспитателя»  старалась внедрить в умы и сознание учащихся знания о родных и великих личностях земли Хорезма Джалалиддин Мангуберди и Мухаммад Муса ал-Хорезми.
Безусловно, воспитание национальной гордости в сердцах молодых людей, являющихся творцами будущего, является требованием сегодняшнего времени и долгом нации!