UrDPI OʻQITUVCHISI ROSSIYA DAVLAT GUMANITAR UNIVERSITETIDA MALAKA OSHIRADI
Xabaringiz bor, 2024-yilning yanvar oyida Urganch davlat pedagogika instituti hamda Rossiya Federatsiyasi Fan va oliy ta'lim vazirligi huzuridagi Rossiya davlat gumanitar universiteti oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolangan edi.
Hozirda o‘zaro hamkorlik doirasida  ikki oliygoh o‘rtasida pedagoglar va talabalar almashinuvi, qo‘shma ilmiy loyihalar, stajirovkalar, ma’ruzalar va simpoziumlar o‘tkazish, akademik ma’lumotlar va materiallar almashinuvi, o‘zaro kelishuv asosida boshqa ilmiy hamkorliklar amalga oshirilib kelinmoqda.
Xususan, Urganch davlat pedagogika instituti vakili Yunusxo‘jayev Habibulla Zafar o‘g‘li 2025-yil 27-iyuldan 10-avgustgacha mazkur universitetda bo‘lib o‘tadigan “Yozgi institut” xalqaro loyihasida ishtirok etadi.
Dastur quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
Yetakchi rossiyalik gumanitar olimlar ishtirokida ma’ruzalar, seminarlar, davra suhbatlari va master-klasslar;
Moskva davlat universitetining tarix fakulteti, Tver davlat universiteti, Tula davlat pedagogika universiteti kabi hamkor oliygohlarda amaliy mashg‘ulotlar;
Moskvadagi tarixiy obidalar va muzeylarga tashrif, Tver va Tula shaharlariga ekskursiyalar, madaniy-tanishtiruv tadbirlari.
Dastur yakunida ishtirokchilarga RDGU tomonidan malaka oshirish guvohnomasi va hamkor oliygohlar tomonidan stajirovka sertifikatlari taqdim etiladi.

Преподаватель УрГПИ проходит стажировку в Российском государственном гуманитарном университете
В январе 2024 года между Урганчским государственным педагогическим институтом и Российским государственным гуманитарным университетом при Министерстве науки и высшего образования Российской Федерации был подписан меморандум о сотрудничестве.
В рамках данного сотрудничества стороны реализуют обмен преподавателями и студентами, совместные научные проекты, стажировки, лекции, симпозиумы, обмен академическими материалами, а также другие формы научного взаимодействия на основе взаимных договоренностей.
В частности, представитель Урганчского государственного педагогического института Хабибулла Зафарович Юнусходжаев примет участие в международном проекте «Летний институт», который пройдет в РГГУ с 27 июля по 10 августа 2025 года.
лекции, семинары, круглые столы и мастер-классы с участием ведущих российских ученых-гуманитариев;
практические занятия в партнерских вузах, таких как исторический факультет МГУ, Тверской государственный университет и Тульский государственный педагогический университет;
экскурсии по историческим памятникам и музеям Москвы, культурные визиты в Тверь и Тулу.
По завершении программы участникам будут вручены удостоверения о повышении квалификации от РГГУ и сертификаты стажировки от вузов-партнеров.