UrDPIDA “MAHALLANI CHIQINDIDAN HOLI HUDUDGA AYLANTIRAMIZ” SHIORI OSTIDA “EKO KLUB” FAOLIYATI YO‘LGA QO‘YILDI
UrDPIda “Mahallani chiqindidan holi hududga aylantiramiz” shiori ostida “Eko klub” faoliyati yo‘lga qo‘yildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 28-iyuldagi 273-sonli buyrug‘i ijrosi
Mazkur klub faoliyati doirasida har oyda bir marotaba “Mahallani chiqindidan holi hududga aylantiramiz” shiori ostida ekologik aksiyalar va targ‘ibot tadbirlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Klubga ixtiyoriylik asosida professor-o‘qituvchilar, xodimlar hamda faol talaba-yoshlar jalb etiladi.
Dastur doirasida atrof-muhitni tozalash, daraxt va ko‘chatlarni parvarish qilish, ekologik bayramlarni nishonlash, ekologik madaniyatni oshirish bo‘yicha faoliyatlar olib boriladi. Shuningdek, talaba-yoshlarning ekologiya va iqlim o‘zgarishiga oid tanlovlar, grant va loyihalarda faol ishtiroki ta’minlanadi.

В УрГПИ ПОД ЛОЗУНГОМ «ПРЕВРАТИМ МАХАЛЛЮ В ЗОНУ, СВОБОДНУЮ ОТ МУСОРА» БЫЛА ЗАПУЩЕНА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ «ЭКО-КЛУБА».
В УрГПИ под лозунгом «Превратим махаллю в зону, свободную от мусора» была запущена деятельность «Эко-клуба».
Во исполнение приказа министра высшего образования, науки и инноваций № 273 от 28 июля 2025 года, в рамках деятельности данного клуба планируется один раз в месяц проводить экологические акции и мероприятия по пропаганде под лозунгом «Превратим махаллю в зону, свободную от мусора». В клуб на добровольной основе будут привлечены профессорско-преподавательский состав, сотрудники и активная студенческая молодежь.
В рамках программы будут проводиться мероприятия по уборке окружающей среды, уходу за деревьями и саженцами, празднованию экологических дат, повышению экологической культуры. Кроме того, будет обеспечено активное участие студенческой молодежи в конкурсах, грантах и проектах, посвященных вопросам экологии и изменения климата.