UrDPI O‘QITUVCHISI ROSSIYA DAVLAT GUMANITAR UNIVERSITETIDA MALAKA OSHIRMOQDA
Xabaringiz bor, 2024-yilning yanvar oyida Urganch davlat pedagogika instituti hamda Rossiya Federatsiyasi Fan va oliy ta'lim vazirligi huzuridagi Rossiya davlat gumanitar universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolangan edi. Hozirda mazkur memorandum doirasida bir qator hamkorliklar amalga oshirilib kelinmoqda.
Xususan, Urganch davlat pedagogika instituti vakili Yunusxo‘jayev Habibulla Zafar o‘g‘li 2025-yil 27-iyuldan 10-avgustgacha mazkur universitetda bo‘lib o‘tayotgan “Yozgi institut” xalqaro loyihasi ishtirokchilarining malaka oshirish dasturida ishtirok etmoqda.
Dastur quyidagilarni o‘z ichiga olgan:
yetakchi rossiyalik gumanitar olimlar ishtirokida ma’ruzalar, seminarlar, davra suhbatlari va master-klasslar;
Moskva davlat universitetining tarix fakulteti, Tver davlat universiteti, Tula davlat pedagogika universiteti kabi hamkor oliygohlarda amaliy mashg‘ulotlar;
Moskvadagi tarixiy obidalar va muzeylarga tashrif, Tver va Tula shaharlariga ekskursiyalar, madaniy-tanishtiruv tadbirlari.
Bugun ishtirokchilarga RDGU tomonidan malaka oshirish guvohnomasi va hamkor oliygohlar tomonidan stajirovka sertifikatlari taqdim etildi.
Endilikda “Yozgi institut” xalqaro loyihasi o'z ishini tarixiy obidalar bo'ylab sayohatlar bilan davom qildiradi. Bizni kuzatishda davom eting.

An UrSPI ecturer is undertaking professional development at the Russian State University for the Humanities.
An UrSPI lecturer is undertaking professional development at the Russian State University for the Humanities.
As you may know, in January 2024, a memorandum of cooperation was signed between Urgench State Pedagogical Institute and the Russian State University for the Humanities under the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation. At present, a number of joint initiatives are being implemented within the framework of this memorandum.
In particular, Habibulla Zafar o‘g‘li Yunuskhojayev, a representative of Urgench State Pedagogical Institute, is participating from July 27 to August 10, 2025, in the professional development program for participants of the international project “Summer Institute,” held at the Russian State University for the Humanities.
The program includes:
lectures, seminars, round tables, and master classes with leading Russian humanities scholars;
practical sessions at partner universities such as the Faculty of History of Moscow State University, Tver State University, and Tula State Pedagogical University;
visits to historical monuments and museums in Moscow, excursions to the cities of Tver and Tula, and cultural familiarization activities.
Today, participants were awarded professional development certificates from RSUH and internship certificates from partner universities.
The “Summer Institute” international project will now continue its program with tours of historical landmarks. Stay tuned for more updates!