Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2023-yil 6-martdagi 44-sonli buyrug‘iga asosan Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.v.b. Jumanazar Yarmetov, Ishlar boshqarmasi boshlig‘i Ikrom Samandarov, Pedagogika fakulteti dekani Sardor Sharifzoda O‘razboy tabib o‘g‘li  joriy yilning 3-may kuni Xiva pedagogika kollejiga tashrif buyurib, kollej direktori Jasur Salayev boshchiligida kollej rahbariyati, o‘qituvchilari hamda talabalari bilan uchrashdilar.
Tashrif davomida kollejning pedagogik jamoasi bilan yaqindan tanishildi, o‘quv-me'yoriy hujjatlari va moddiy texnika bazasi o‘rganildi. Yangi pedagogik texnologiyalardan foydalangan holda pedagog kadrlar uchun o‘quv seminarlar va mahorat darslari tashkil qilishga, pedagog xodimlarning darslarini tahlil qilish, yutuq va kamchiliklari bo‘yicha uslubiy ko‘rsatmalar berish to‘g‘risida kelishib olindi.
Shuningdek, kollej talabalari uchun institut o‘qituvchilari tomonidan bepul chet tillarini o‘qitish kurslarining tashkil qilinishi ham alohida ta'kidlanib, besh muhim tashabbus doirasida fan, sport, badiiy havaskorlik, kitobxonlik kabi ko‘plab jabhalarda ilmiy-metodik yordam ko‘rsatish haqida fikr-mulohazalar bildirildi, savol-javoblar bo‘lib o‘tdi.

ACCORDING TO THE ORDER NO. 44 OF THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION, SCIENCE AND INNOVATION IN 2023
On May 3 of the current year, the rector of Urgench State Pedagogical Institute, Jumanazar Yarmetov, the head of the Department of Affairs, Ikrom Samandarov, and the dean of the Faculty of Pedagogy, Sardor Sharifzoda Orazboy tabib o'g'li visited Xiva Pedagogical College based on the order No. 44 of the Minister of Higher Education, Science and Innovation in 2023. They met with the college leadership, teachers, and students.
During the visit, they got acquainted with the pedagogical team of the college, studied its educational and methodological documents and material-technical base. They discussed organizing training seminars and skill classes for pedagogical staff using new pedagogical technologies, analyzing teachers' lessons, and providing methodological guidance on their strengths and weaknesses. In addition, they emphasized the importance of organizing free language courses for college students by institute teachers and discussed providing scientific and methodological assistance in various fields such as science, sports, art, and reading.
Currently, Xiva Pedagogical College has 5 educational directions:
- Assistant teacher of primary education;
- Music conductor;
- Librarianship;
- Teacher of primary education;
- Physical education.
At present, a total of 1358 students are studying at the college, including 160 on scholarships and 1198 on a contract basis.
Of course, education institutions are a great force that unites people in the path of kindness and helps young people become builders of the future!