2024-yil 28-iyun kuni Prezidentimiz rahbarligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida maktab, kollej, texnikum va oliy ta’lim muassasalari sport zallari, kutubxonalari, stadion va basseynlarini mahalla yoshlari uchun ochiq bo‘lishi zarurligi ta’kidlangan edi. Shuningdek, “Dolzarb 90 kun” loyihasi doirasida ham yoshlarning boʻsh vaqtlarini maqsadli va mazmunli tashkil etishga katta e’tibor qaratilgan.
Urganch davlat pedagogika institutida sport maydoni va axborot-resurs markazi hududga yaqin joylashgan mahalla yoshlari uchun doimiy ochiq bo‘lib, institut hududidagi mavjud sport inshootlaridan yoshlar erkin foydalanishmoqda.

В УрГПИ в рамках проекта «Актуальные 90 дней» на спортивной площадке института была организована футбольная игра с участием молодежи махалли.
На видеоселекторном совещании под руководством нашего Президента 28 июня 2024 года было отмечено, что спортивные залы, библиотеки, стадионы и бассейны школ, колледжей, техникумов и высших образовательных учреждений должны быть открыты для молодежи махалли. Кроме того, в рамках проекта «Актуальные 90 дней» особое внимание уделяется целенаправленной и содержательной организации свободного времени молодежи.
В Ургенчском государственном педагогическом институте спортивная площадка и информационно-ресурсный центр постоянно открыты для молодежи близлежащих махаллей, и они свободно пользуются имеющимися на территории института спортивными сооружениями.