UrDPI TALABALARIGA AQSH PROFESSORI DARS O‘TADI
Uchrashuv davomida dunyo tajribasi, xususan, ingliz tili bo‘yicha xalqaro tajriba, dasturdan ko'zlangan maqsad va vazifalar, til o‘rganish va madaniy almashinuv, o‘quv va ilmiy faoliyatda hamkorliklarni yanada kuchaytirish kabi bir qator masalalar yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Hamkorlikdan ko‘zlangan asosiy maqsad talabalarning ingliz tili bo‘yicha bilimlarini yanada boyitishga qaratilgan bo‘lib, xorijlik o‘qituvchi tomonidan institut talabalariga 2025-2026-o‘quv yili mobaynida darslar o‘tilishi rejalashtirilgan.

U.S.A PROFESSOR TO TEACH CLASSES FOR UrSPI STUDENTS
Today, on August 16, the Rector of Urgench State Pedagogical Institute, Feruza Madraximova, met with Andrew Dumenigo, an international English language specialist from the United States, who arrived at the institute under the Fulbright English Teaching Assistant (ETA) program.
During the meeting, both parties exchanged views on global experience, particularly in English language education, the goals and objectives of the program, language learning and cultural exchange, and strengthening cooperation in academic and scientific fields.
The primary goal of the collaboration is to enhance students' English language proficiency. The foreign instructor is expected to teach classes for institute students throughout the 2025–2026 academic year.