— Qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, ikki oliygoh talabalariga qo‘shma diplom berish imkoniyatlarini yaratish;
— Professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi orqali o‘zaro tajriba almashish, malaka oshirish, qisqa muddatli va semestrlik o‘quv dasturlarini amalga oshirish;
— Qo‘shma ilmiy loyihalar, xalqaro grantlar va ilmiy maqolalarda hamkorlik qilish, ilmiy konferensiyalarni birgalikda tashkil etish;
— Ta’lim sifati va ilmiy faoliyatni yanada oshirish bo‘yicha boshqa hamkorlik yo‘nalishlari batafsil muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida Urganch davlat pedagogika instituti va Aksaray universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

THE RECTOR OF AKSARAY UNIVERSITY (TURKEY) ARRIVED AT UrSPI.
Today, on October 4th, the Rector of Urgench State Pedagogical Institute, Professor Feruza Madraximova, received the Rector of Aksaray University, Professor Alpay Arıbash, and the Vice-Rector, Professor Ershan Sever.
During the meeting, the following were discussed:
— Establishing joint educational programs and creating opportunities to issue joint diplomas to students of both universities;
— Mutual exchange of experience and professional development through faculty and student exchanges, implementation of short-term and semester-long academic programs;
— Joint scientific projects, cooperation on international grants and scientific publications, and organizing scientific conferences together;
— Detailed discussion of other cooperation areas aimed at improving the quality of education and scientific activities.
At the end of the negotiations, a memorandum of cooperation was signed between Urgench State Pedagogical Institute and Aksaray University.