UrDPIDA “BIR MAKON, BIR YO‘L – BARQAROR YASHIL IQTISODIYOT, MINTAQAVIY RIVOJLANISH, TA’LIM VA MADANIY MEROS” MAVZUSIDAGI SIRCON–2025 XALQARO ILMIY ANJUMANI BO‘LIB O‘TDI.
Mazkur xalqaro konferensiya Urganch davlat pedagogika instituti, Urganch davlat universiteti hamda Turkiyaning Nejmiddin Erbakan universiteti hamkorligida o‘tkazilmoqda.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda Turkiya va boshqa davlatlardan 100 nafarga yaqin xorijlik olimlar ishtirok etmoqda.
Nejmiddin Erbakan universiteti bilan bugungi hamkorligimiz nafaqat ushbu anjumanga, balki qo‘shma tadqiqotlar, professor-o‘qituvchi va talaba almashinuvi, yangi ta’lim tashabbuslariga qaratilgan keng ko‘lamli sa’y-harakatlarimizning bir qismidir.

THE INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE SIRCON-2025 ON THE TOPIC “ONE PLACE, ONE ROAD – SUSTAINABLE GREEN ECONOMY, REGIONAL DEVELOPMENT, EDUCATION, AND CULTURAL HERITAGE” WAS HELD AT UrSPI.
The international scientific conference SIRCON-2025 on the topic “One Place, One Road – Sustainable Green Economy, Regional Development, Education, and Cultural Heritage” was held at UrSPI.
This international conference is organized in cooperation with Urgench State Pedagogical Institute, Urgench State University, and Nejmiddin Erbakan University from Turkey.
About 100 foreign scholars from Turkey and other countries are participating in the international scientific-practical conference.
Our cooperation with Nejmiddin Erbakan University today is not only part of this conference but also a part of our broad efforts aimed at joint research, faculty and student exchanges, and new educational initiatives.