UrDPIDA ROSSIYANING GLAZOV DAVLAT MUHANDISLIK-PEDAGOGIKA UNIVERSITETI BILAN 2025/2026-O‘QUV YILI UCHUN QO’SHMA TA’LIM DASTURI TASHKIL ETILDI.
UrDPIda Rossiyaning Glazov davlat muhandislik-pedagogika universiteti bilan 2025/2026-o‘quv yili uchun qo’shma ta’lim dasturi tashkil etildi.
Endilikda Siz UrDPIda o’qib O’zbekiston va Rossiya diplomlariga ega bo‘lishingiz mumkin. Ta’lim jarayoni Rossiyaga bormasdan, masofaviy tarzda tashkil etiladi, ya’ni quyidagicha:
•  2 va 3-bosqichlar — Glazov davlat muhandislik-pedagogika universiteti tomonidan MASOFAVIY SHAKLDA URGANCH SHAHRIDA O’TKAZILADI.

A JOINT EDUCATIONAL PROGRAM HAS BEEN ORGANIZED AT UrSPI WITH THE GLAZOV STATE ENGINEERING AND PEDAGOGICAL UNIVERSITY OF RUSSIA FOR THE 2025/2026 ACADEMIC YEAR.
UrSPI has established a joint educational program with the Russian Glazov State Engineering and Pedagogical University for the 2025/2026 academic year.
Now you can study at UrSPI and receive diplomas of Uzbekistan and Russia. The educational process will be organized remotely, without going to Russia, that is, as follows:
• Stages 1 and 4 — at the Urgench State Pedagogical Institute;
• Stages 2 and 3 — HELD IN THE CITY OF URGENCH BY Glazov State Engineering and Pedagogical University IN A DISTANCE FORM.
📌 Documents will be accepted until October 20 of this year. The educational process will begin on November 1.
Areas of study:
1. Primary education;
2. Native language and literature: Russian language - Philological education (Russian language);
3. Foreign language and literature: English – Philological education (English).
For application, you can contact the UrSPI Academic Department and the International Relations Department.