ONA TILIMIZ — MA’NAVIYATIMIZ POYDEVORI!
Bugun ertalabdan Urganch davlat pedagogika institutida yurtimiz bo‘ylab o‘tkazilayotgan umummilliy diktant marafoni bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori boshchiligida soha prorektorlari, fakultet dekanlari, professor-o'qituvchilar va talabalar ishtirok etdilar.
Mazkur marafon O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 20-oktabrdagi “Davlat tilini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 308-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan.
Diktant marafonining bosh maqsadi — davlat tilining nufuzini yanada oshirish, yozma savodxonlikni rivojlantirish hamda yoshlar qalbida ona tiliga faxr va sadoqat tuyg‘usini shakllantirishdan iborat.

Our native language is the foundation of our spirituality!
It was attended by vice-rectors of departments, deans of faculties, professors and students, led by the rector of the institute.
This marathon was organized to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 308 dated October 20, 2025 “On additional measures for the further development of the state language”.
The main goal of the dictation marathon is to further increase the prestige of the state language, develop written literacy, and form a sense of pride and loyalty to the native language in the hearts of young people.