ONA TILIMIZ — MA’NAVIYATIMIZ POYDEVORI!
Bugun ertalabdan Urganch davlat pedagogika institutida yurtimiz bo‘ylab o‘tkazilayotgan umummilliy diktant marafoni bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori boshchiligida soha prorektorlari, fakultet dekanlari, professor-o'qituvchilar va talabalar ishtirok etdilar.
Mazkur marafon O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 20-oktabrdagi “Davlat tilini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 308-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan.
Diktant marafonining bosh maqsadi — davlat tilining nufuzini yanada oshirish, yozma savodxonlikni rivojlantirish hamda yoshlar qalbida ona tiliga faxr va sadoqat tuyg‘usini shakllantirishdan iborat.

НАШ РОДНОЙ ЯЗЫК — ОСНОВА НАШЕЙ ДУХОВНОСТИ!
Сегодня утром в Ургенчском государственном педагогическом институте прошёл общереспубликанский диктант-марафон.
В нём приняли участие проректоры кафедр, деканы факультетов, профессора и студенты под руководством ректора института.
Этот марафон организован в целях реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № 308 от 20 октября 2025 года «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка».
Главная цель диктанта-марафона – дальнейшее повышение престижа государственного языка, развитие письменной грамотности, формирование у молодёжи чувства гордости и преданности родному языку.