Prezidentning 2025-yil 3-noyabrdagi PQ–328-son qarori bilan “Oliy ta’lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–61-son qaror (https://lex.uz/ru/docs/7386917)ga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Mazkur hujjat bilan bitiruvchilarning ish bilan taʼminlanishiga qaratilgan yangi chora-tadbirlar belgilandi.
Jumladan, endilikda:
🔹 bitiruvchilar va ularni ishga olgan tadbirkorlik subyektlarini moliyaviy qoʻllab-quvvatlash mexanizmlari takomillashtiriladi;
🔹 “Kelajakka qadam” dasturi tijorat banklari oʻrtasida kengaytiriladi;
🔹 oliy taʼlim dasturlariga biznes koʻnikmalarini rivojlantirishga qaratilgan fanlar kiritiladi;
🔹 bitiruvchilar bandligini monitoring qilish tartibi yangilanadi;
🔹 bitiruvchilar tomonidan amalga oshiriladigan startap va innovatsion loyihalar grant mablagʻlari orqali qoʻllab-quvvatlanadi.
Qarorga muvofiq, Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan 100 million AQSH dollari ekvivalenti miqdorida mablagʻ ajratilib, u vakolatli tijorat banklari oʻrtasida taqsimlanadi. Ushbu mablagʻ bitiruvchilar amaliyotini moliyalashtirish, startap va innovatsion loyihalarga grantlar berish hamda tadbirkorlarga imtiyozli kreditlar ajratish uchun yoʻnaltiriladi.
Bitiruvchilarni ishga olgan tadbirkorlarga 7 yil muddatga, 2 yillik imtiyozli davr bilan, 5 milliard soʻmgacha bo‘lgan kreditlar taqdim etiladi. Har bir milliard soʻmlik kredit uchun tadbirkor kamida bitta bitiruvchini ishga qabul qilishi shart etib belgilangan.
Shuningdek, talabalarning amaliyoti xarajatlarini moliyalashtirish uchun oliy taʼlim muassasasi, ish beruvchi va talaba oʻrtasida uch tomonlama shartnoma tuziladi. Zaruratga koʻra, talabalar xorijdagi qisqa muddatli kurslarda ishtirok etish imkoniyatiga ham ega boʻladi.
Qarorda “Kelajakka qadam” dasturida ishtirok etuvchi sakkizta tijorat banki roʻyxati va mablagʻ taqsimoti ham tasdiqlandi.

НОВЫЕ МЕРЫ, НАПРАВЛЕННЫЕ НА ОБЕСПЕЧЕНИЕ ТРУДОУСТРОЙСТВА ВЫПУСКНИКОВ
Указом Президента Республики Узбекистан от 3 ноября 2025 года №ПП-328 внесены изменения и дополнения в Указ №ПП-61 «О дополнительных мерах по содействию выпускникам высших учебных заведений в трудоустройстве» (https://lex.uz/ru/docs/7386917).
Данным документом установлены новые меры, направленные на обеспечение трудоустройства выпускников.
В частности, теперь:
🔹 Будут усовершенствованы механизмы финансовой поддержки выпускников и предприятий, которые их трудоустраивают;
🔹 Будет расширена программа «Шаг в будущее» среди коммерческих банков;
🔹 В программы высшего образования будут включены предметы, направленные на развитие деловых навыков;
🔹 Будет обновлен порядок мониторинга трудоустройства выпускников;
🔹 Стартап-проекты и инновационные проекты, реализуемые выпускниками, будут поддержаны за счет грантовых средств.
В соответствии с постановлением, из Фонда восстановления и развития будут выделены средства в размере, эквивалентном 100 миллионам долларов США, которые будут распределены между уполномоченными коммерческими банками. Эти средства будут направлены на финансирование стажировок выпускников, предоставление грантов стартапам и инновационным проектам, а также льготное кредитование предпринимателей.
Предпринимателям, нанимающим выпускников, будут предоставлены кредиты в размере до 5 миллиардов сумов сроком на 7 лет с двухлетним льготным периодом. На каждый миллиард сумов кредита предприниматель обязан нанять не менее одного выпускника.
Также будет заключен трехсторонний договор между вузом, работодателем и студентом для финансирования расходов на стажировку студентов. При необходимости студенты также получат возможность пройти краткосрочные курсы за рубежом.
Постановлением также утвержден список восьми коммерческих банков, участвующих в программе «Шаг в будущее», и порядок распределения средств.