UrDPI JAMOASI “TALABALAR TEATR STUDIYASI” TANLOVINING VILOYAT BOSQICHI GʻOLIBI BOʻLDI VA RESPUBLIKA BOSQICHIGA YOʻL OLDI!
UrDPI jamoasi “Talabalar teatr studiyasi” tanlovining viloyat bosqichi gʻolibi boʻldi va respublika bosqichiga yoʻl oldi!
“Yoshlar oyligi” doirasida bugun Urganch davlat tibbiyot institutida “Talabalar teatr studiyasi” ko‘rik-tanlovining viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tanlov Xorazm viloyatidagi oliy ta’lim muassasalari jamoalarining ijodiy salohiyatini namoyon etish, teatr san’atiga bo‘lgan qiziqishlarini oshirish, sahna madaniyati, nutq mahorati hamda jamoada ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratildi.
Tanlov davomida sahnada Urganch davlat pedagogika instituti jamoasi “Ilhaq” filmidan parcha namoyish qildi. Ushbu sahna ko‘rinishi tomoshabinlarda katta taassurot qoldirdi.

THE UrSPI TEAM BECAME THE REGIONAL CHAMPION OF THE "STUDENT THEATRE STUDENT
The UrDPI team won the regional stage of the “Student Theater Studio” competition and went to the republican stage!
Today, as part of the “Youth Month”, the regional stage of the “Student Theater Studio” competition was held at the Urgench State Medical Institute.
This competition was aimed at demonstrating the creative potential of teams from higher educational institutions in the Khorezm region, increasing their interest in theater art, developing stage culture, public speaking skills, and teamwork skills.
During the competition, the Urgench State Pedagogical Institute team performed an excerpt from the film “Ilhaq” on stage. This performance made a great impression on the audience.
According to the results of the competition, our team took the honorable 1st place and went to the republican stage!