Bugun Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.v.b. Jumanazar Yarmetov o‘quv fanlaridan past o‘zlashtirayotgan “sariq” toifadagi talabalar bilan uchrashdi.
Dastlab uchrashuvda Yangi O‘zbekistonda yoshlarning o‘rni, Prezidentimizning yoshlar siyosatiga qaratayotgan e’tibori, bugungi ilmsevar yoshlar Vatan kelajagi ekanligi, oliygohda yaratilgan shart-sharoitlar va imkoniyatlardan unumli foydalangan holda Vatan taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shish haqida alohida to‘xtalib o‘tildi.
Bevosita rahbar bilan ochiq muloqot tarzida tashkil qilingan uchrashuvda asosiy e’tibor ilmning, ta’lim va tarbiyaning inson hayotidagi o‘rni,  ayniqsa, alohida e’tiborga molik yoshlar ma’naviyati masalasiga qaratildi.
Shuningdek, institutdagi o‘quv va ma’naviy-ma’rifiy jarayonlar bilan bog‘liq fikrlar bayon qilinar ekan, mustaqil ta’lim bilan bog‘liq jihatlarga alohida urg‘u berildi. Xususan, mustaqil ta’lim soatlarining miqdori va bu borada jahon tajribasiga to‘xtalib o‘tildi, shu bilan bir qatorda, imtihon jarayonlari, kredit-modul tizimi haqida ham fikr-mulohazalar bayon qilindi.
Samimiy ruhda va ochiq muloqot tarzida tashkil etiladigan, bevosita yoshlar va rahbar o‘rtasida o‘tkaziladigan bu kabi uchrashuvlar o‘qish samaradorligini oshirishda, shaffoflikni ta’minlashda, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirishda o‘ziga xos ahamiyatga ega, albatta!

Сегодня ректор Ургенчского государственного педагогического института  Джуманазар Ярметов встретился со студентами «желтой» категории, которые показали низкие результаты  по дисциплинам.
В начале встречи речь шла о роли молодежи в Новом Узбекистане, о внимании Президента к молодежной политике, о том, что сегодняшняя научная молодежь – это будущее Родины, о внесении достойного вклада в развитие Родины путем внесения обсудили рациональное использование созданных в институте условий и возможностей.
Основное внимание было уделено роли науки, образования и обучения в жизни человека, особенно проблеме духовности молодежи.
Также при выражении мнений, касающихся учебного и духовно-воспитательного процессов в институте, особый акцент был сделан на аспектах, связанных с самостоятельным обучением. В частности, обсуждались количество часов самостоятельного обучения и мировой опыт в этом отношении, а также мнения об экзаменационном процессе и кредитно-модульной системе.
Такие встречи, организованные в искреннем духе и в манере открытого диалога и проводимые непосредственно между молодежью и руководителем, имеют особое значение для повышения эффективности учебы, обеспечения прозрачности и поднятия морального духа молодежи!