Rus tilida a’lo darajada Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakultetining 221-guruh (rus) talabalari ishtirokida tashkil qilingan dars jarayoni Xorazm tuprog‘ining asl va buyuk farzandlari Muhammad Muso al-Xorazmiy, Abu Rayhon Beruniy kabi bobokalonlarimizdan faxrlanish hissini yoshlar ongi va shuuriga singdirish tuyg‘usi bilan boshlandi.
Xususan, Xorazmiyning insoniyat sivilizatsiyasiga qoʻshgan buyuk hissasi haqida gapirilar ekan, amerikalik fan tarixchisi George Sarton Xorazmiyni “Oʻz zamonasining eng buyuk matematigi, agar barcha holatlar eʼtiborga olinsa, barcha zamonlarning eng buyuk matematiklaridan biri”, deb baholagani alohida ta’kidlandi. Shu bilan bir qatorda Beruniyning ham trigonometriya va sferik trigonometriyada qilgan ko‘pgina kashfiyotlari, xususan, matematikaga va fanning boshqa sohalariga qoʻshgan hissasini yozib qoldirgan 100 dan ortiq asarlaridan ham koʻrishimiz mumkinligi chuqur hurmat va faxr bilan tilga olindi.
Shundan so‘ng asosiy mavzu haqida batafsil ma’lumot berildi va dars Konfutsiyning: “Eshitib  – unutaman, ko‘rib – yodda tutaman, bajarib – tushunaman!” hikmatiga mos ravishda tashkil qilindi.

LECTURE ON "FUNCTIONAL SEQUENCES AND SERIES. CONVERGENCE OF FUNCTIONAL SEQUENCES AND SERIES" GIVEN BY THE RECTOR OF URGANCH STATE PEDAGOGICAL INSTITUTE JUMANAZAR YARMETOV RUZIMOVICH
A lecture was given in Russian to the 221st group (Russian) of the Physics and Mathematics Faculty at Urganch State University, which was organized to instill a sense of pride and respect for the great sons of our region, such as Muhammad Muso al-Khwarizmi and Abu Rayhan al-Biruni.
In particular, it was emphasized that al-Khwarizmi made a significant contribution to human civilization, and American historian of science George Sarton singled him out as "the greatest mathematician of his time, and one of the greatest mathematicians of all time, if all circumstances are taken into account." Similarly, Biruni's numerous discoveries in trigonometry and spherical trigonometry, especially his contributions to mathematics and other fields of science, can be seen in more than 100 works that he left behind with deep respect and pride.
After that, detailed information was given on the main topic, and the lecture was organized in accordance with Confucius' wisdom: "I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand!"