Rus tilida a’lo darajada Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakultetining 221-guruh (rus) talabalari ishtirokida tashkil qilingan dars jarayoni Xorazm tuprog‘ining asl va buyuk farzandlari Muhammad Muso al-Xorazmiy, Abu Rayhon Beruniy kabi bobokalonlarimizdan faxrlanish hissini yoshlar ongi va shuuriga singdirish tuyg‘usi bilan boshlandi.
Xususan, Xorazmiyning insoniyat sivilizatsiyasiga qoʻshgan buyuk hissasi haqida gapirilar ekan, amerikalik fan tarixchisi George Sarton Xorazmiyni “Oʻz zamonasining eng buyuk matematigi, agar barcha holatlar eʼtiborga olinsa, barcha zamonlarning eng buyuk matematiklaridan biri”, deb baholagani alohida ta’kidlandi. Shu bilan bir qatorda Beruniyning ham trigonometriya va sferik trigonometriyada qilgan ko‘pgina kashfiyotlari, xususan, matematikaga va fanning boshqa sohalariga qoʻshgan hissasini yozib qoldirgan 100 dan ortiq asarlaridan ham koʻrishimiz mumkinligi chuqur hurmat va faxr bilan tilga olindi.
Shundan so‘ng asosiy mavzu haqida batafsil ma’lumot berildi va dars Konfutsiyning: “Eshitib  – unutaman, ko‘rib – yodda tutaman, bajarib – tushunaman!” hikmatiga mos ravishda tashkil qilindi.

РЕКТОР УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО ИНСТИТУТА ДЖУМАНАЗАР ЯРМЕТОВ РУЗИМОВИЧ ПРОЧИТАЛ ЛЕКЦИЮ ПО ТЕМЕ"ФУНКЦИОНАЛЬНАЯ ПОСЛЕДОВАТЕЛЬНОСТЬ И РЯДЫ. СХОДИМОСТЬ ФУНКЦИОНАЛЬНЫХ ПОСЛЕДОВАТЕЛЬНОСТЕЙ И РЯДЫ"
Учебный процесс, организованный на русском языке с участием студентов группы 221 (русская) физико-математического факультета Ургенчского государственного университета, начинали с чувства поглощенности в умы и сознание молодежи чувство гордости засамобытных и великих личностей земли Хорезма, такие как Мухаммад Муса ал-Хоразми, Абу Райхан Беруни.
В частности, говоря о большом вкладе Хорезми в человеческую цивилизацию, американский историк науки Джордж Сартон оценил Хорезми как «величайшего математика своего времени, если принять во внимание все обстоятельства, одного из величайших математиков всех времен». Кроме того, с глубоким уважением и гордостью были отмечены многочисленные открытия Беруни в области тригонометрии и сферической тригонометрии, в частности, его вклад в математику и другие области науки, который можно увидеть в более чем 100 работах.
После этого была дана подробная информация по основной теме, а урок организовано в соответствии с мудростью по Конфуцию: "Слушаю - забываю, вижу - запоминаю, делаю - понимаю!"