UrDPI ma'sullari ishtirokida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi bo'yicha targ'ibot tadbirlari davom etmoqda
Yangiariq tumani “Boyot” mahallasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasi hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazishga bag‘ishlangan targ‘ibot tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda tuman hokimi o‘rinbosari J.Ismoilov, Xorijiy filologiya kafedrasi katta o‘qituvchisi G.Eshchonova, Rus tili va adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi R.Saburovlar ishtirok etdilar.
Tadbir davomida so‘zga chiqqanlar Murojaatnomada belgilangan xalqchil islohotlar, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining ustuvor yo‘nalishlari, ta’lim va ijtimoiy sohalardagi tub yangilanishlarning ahamiyati haqida atroflicha ma’lumot berdilar.

AWARENESS-RAISING EVENTS ON THE “UZBEKISTAN–2030” STRATEGY CONTINUE WITH THE PARTICIPATION OF UrSPI REPRESENTATIVES
Awareness-Raising Events on the “Uzbekistan–2030” Strategy Continue with the Participation of UrSPI Representatives
An awareness-raising event dedicated to conveying the essence and significance of the Address of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan, as well as the “Uzbekistan–2030” Strategy, to the general public was held in the “Boyot” mahalla of Yangiariq district.
The event was attended by Deputy Hokim of the district J. Ismoilov, Senior Lecturer of the Department of Foreign Philology G. Eshchonova, and Lecturer of the Department of Russian Language and Literature R. Saburov.
During the event, speakers provided detailed information on the people-oriented reforms outlined in the Address, the priority areas of the “Uzbekistan–2030” Strategy, and the significance of fundamental reforms in the fields of education and social development.