PEDAGOGIKA OTMLARI FAOLIYATIGA XALQARO TA’LIM DASTURLARINI JORIY ETISH BO’YICHA SEMINAR O’TKAZILDI
Bugun Toshkent shahrida pedagogik OTMlar rektorlari, transformatsiyaga mas’ul prorektorlar va soha xodimlari ishtirokida “Pedagogika oliy ta’lim tashkilotlari faoliyatiga xalqaro ta’lim dasturlarini joriy etish” mavzusida amaliy seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Xususan, seminarda Urganch davlat pedagogika instituti rektori, O‘quv ishlari bo‘yicha prorektori, Aniq va tabiiy fanlar fakulteti dekani, shuningdek, Maktabgacha ta’lim hamda Matematika va informatika kafedralari mudirlari ishtirok etdilar.
Mazkur tadbirda oliy ta’lim tizimiga ilg‘or xalqaro ta’lim dasturlarini keng tadbiq etish, bu borada amalga oshirilayotgan tizimli chora-tadbirlar, istiqboldagi rejalar hamda sohada uchrayotgan dolzarb muammolar va ularning yechimlari atroflicha muhokama qilindi.
Seminarda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari A.Turdiyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 28-apreldagi “Pedagog kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi hamda oldinda turgan muhim strategik vazifalar haqida to‘xtalib o‘tdi.

A SEMINAR ON INTRODUCING INTERNATIONAL EDUCATIONAL PROGRAMS INTO THE ACTIVITIES OF PEDAGOGICAL HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS WAS HELD
A seminar on introducing international educational programs into the activities of pedagogical higher education institutions was held
Today in Tashkent, a practical seminar-training titled “Introducing International Educational Programs into the Activities of Pedagogical Higher Education Institutions” was held with the participation of rectors of pedagogical universities, vice-rectors responsible for transformation, and sector specialists.
In particular, the seminar was attended by the Rector of Urganch State Pedagogical Institute , the Vice-Rector for Academic Affairs, the Dean of the Faculty of Exact and Natural Sciences, as well as the heads of the Departments of Preschool Education and Mathematics and Informatics.
During the event, participants thoroughly discussed the wide implementation of advanced international educational programs in the higher education system, ongoing systematic measures, future plans, as well as pressing issues in the sector and ways to address them.
At the seminar, Deputy Minister of Preschool and School Education A. Turdiyev spoke about the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 28, 2025, “On Measures to Further Improve the System of Training Pedagogical Personnel,” and outlined key strategic tasks ahead.