Urganch davlat pedagogika institutida xalqaro hamkorlik aloqalari doirasida xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan samarali aloqalar yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ushbu hamkorliklar asosida institut talabalari uchun ko‘plab xorijlik professor-o‘qituvchilar tomonidan o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etib kelinmoqda.
Xususan, Xorijiy filologiya kafedrasida Xorijiy til va adabiyoti (ingliz tili) ta’lim yo‘nalishi 3-bosqich talabalari uchun Turkiyaning Bartin universiteti professori Neslihan Köse tomonidan “Ingliz tilini o‘qitishda innovatsion pedagogik texnologiyalar” fanidan amaliy dars mashg‘ulotlari olib borilmoqda, shuningdek, mazkur yo‘nalishda uchrashuvlar tashkil etilmoqda.
Mashg‘ulotlar davomida ingliz tilini o‘qitishda qo‘llanilayotgan zamonaviy metodlar hamda innovatsion pedagogik texnologiyalar bo‘yicha muhim ma’lumotlar berilib, yangi bilimlar talabalar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilinmoqda.

ПРОФЕССОР УНИВЕРСИТЕТА БАРТЫН (ТУРЦИЯ) ПРОВОДИТ ЗАНЯТИЯ ДЛЯ СТУДЕНТОВ УрГПИ
В рамках международного сотрудничества Ургенчский государственный педагогический институт выстроил эффективные связи с зарубежными высшими учебными заведениями. В результате данного сотрудничества для студентов института регулярно организуются учебные занятия с участием иностранных профессоров и преподавателей.
В частности, на кафедре иностранной филологии для студентов 3-го курса образовательного направления «Иностранный язык и литература (английский язык)» профессор Неслихан Кёсе из Университета Бартын (Турция) проводит практические занятия по дисциплине «Инновационные педагогические технологии в обучении английскому языку», а также организуются встречи по данному направлению.
В ходе занятий студентам предоставляется важная информация о современных методах и инновационных педагогических технологиях обучения английскому языку, при этом новые знания вызывают у обучающихся большой интерес.