Urganch davlat pedagogika institutida xalqaro hamkorlik aloqalari doirasida xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Ushbu hamkorliklar asosida institut talabalari uchun xorijiy professor-o‘qituvchilar tomonidan o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etilmoqda.
Xususan, Pedagogika va psixologiya kafedrasida pedagogika ta’lim yo‘nalishi talabalari uchun Ozarbayjon Respublikasi Fan va ta’lim vazirligi mas’ul xodimi Ayten Qarayeva tomonidan “Inklyuziv ta’lim va gospital pedagogika” fanidan amaliy dars mashg‘ulotlari olib borilmoqda.
Mashg‘ulotlar jarayonida inklyuziv ta’limda qo‘llanilayotgan zamonaviy metodlar, innovatsion pedagogik texnologiyalar bo‘yicha muhim ma’lumotlar berilib, darslar talabalar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilinmoqda.

Азербайджанский профессор проводит занятия для студентов УрГПИ.
В УрГПИ в рамках международного сотрудничества налажено эффективное взаимодействие с зарубежными высшими учебными заведениями. В результате данного сотрудничества для студентов института организуются учебные занятия с участием иностранных профессоров и преподавателей.
В частности, на кафедре педагогики и психологии для студентов направления «Педагогика» ответственный сотрудник Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Айтен Караева проводит практические занятия по дисциплине «Инклюзивное образование и госпитальная педагогика».
В ходе занятий предоставляется важная информация о современных методах, применяемых в инклюзивном образовании, и инновационных педагогических технологиях. Занятия вызывают большой интерес у студентов.