Urganch davlat pedagogika instituti Filologiya fakulteti O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti.v.b. Jammatova Maqsuda 2025/2026-o‘quv yilida Ozarbayjon Respublikasining Boku Slavyan universitetida Markaziy Osiyo mamlakatlari mintaqaviy tadqiqotlari mutaxassisligi bo‘yicha 1-kurs talabalariga “O‘zbek tili” fanidan dars mashg‘ulotlarini olib borish maqsadida xizmat safariga yuborildi.
Xizmat safari doirasida universitetning Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori Ayten Bayramova, Turkologiya kafedrasi mudiri Gulnara Aliyeva hamda boshqa tegishli mas'ullar bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida o‘zaro ilmiy-akademik hamkorlikni rivojlantirish, tajriba almashish hamda kelgusida qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

ПРЕДСТАВИТЕЛЬ УрГПИ ПРОЧИТАЕТ ЛЕКЦИЮ В БАКИНСКОМ СЛАВЯНСКОМ УНИВЕРСИТЕТЕ.v
Максуда Джамматова, и.о. доцента кафедры узбекского языка и литературы Филологического факультета УрГПИ, была направлена в служебную командировку в 2025/2026 учебном году для проведения занятий по предмету «Узбекский язык» для студентов первого курса специальности «Региональные исследования стран Центральной Азии» в Бакинском Славянском университете Республики Азербайджан.
В ходе командировки были проведены встречи с Айтен Байрамовой, проректором университета по международным связям, Гульнарой Алиевой, заведующей кафедрой туркологии, а также с другими ответственными лицами.
Во время встреч обсуждались вопросы развития научно-академического сотрудничества, обмена опытом, а также реализации совместных образовательных и научных проектов в будущем.