Xabaringiz bor, V.N. Tatishev nomidagi Astraxan davlat universiteti rektori  K.A.Markelov va Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.v.b. J.R.Yarmetov tomonidan hamkorlik shartnomasi imzolangan edi.
Tomonlar o‘rtasida o‘zaro manfaatli sohalarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish mazkur memorandumning asosiy maqsadi hisoblanib, hamkorlik natijasi o‘laroq hozirda Urganch davlat pedagogika instituti Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i Xudaybergan Bekchanov hamda O‘quv-uslubiy bo‘limi boshlig‘i Xasanboy Siddiqovlar Astraxanda xizmat safarida bo‘lib, “Kasbiy-2023” xalqaro konferensiyada ishtirok qilmoqdalar.
“Kasbiy-2023” xalqaro konferensiyasi bir qancha seminarlarni o‘z ichiga qamrab olgan bo‘lib, hozirda forum a’zolari “Kaspiy mintaqasini barqaror rivojlantirishning yangi imkoniyatlari va ustuvor yo‘nalishlari" xalqaro seminarida ishtirok etmoqdalar.
Xalqaro konferensiya doirasida Kasbiy bo‘yi mamlakatlaridan ikki yuzdan ortiq oliygoh olimlari ishtirok qilmoqda hamda konferensiya 29-31-may kunlari bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan.
Ta’kidlash lozimki, hamkorlikning turli shakllarini yo‘lga qo‘yish orqali tomonlarning aloqalarini yanada rivojlantirish, kengaytirish va mustahkamlash nazarda tutilmoqda.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО ИНСТИТУТА ПРИМУТ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ "КАСПИЙ-2023" В АСТРАХАНСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ УНИВЕРСИТЕТЕ ИМ. В.Н. ТАТИЩЕВА
Возможно, вы слышали, что между ректором Астраханского государственного университета им. В.Н. Татищева К.А. Маркеловым и ректором Ургенчского государственного педагогического института Ж.Р. Ярметовым был подписан договор о сотрудничестве.
В результате подписания данного меморандума представители кафедры контроля качества образования Ургенчского государственного педагогического института под руководством Худайбергана Бекчанова и кафедры методики преподавания под руководством Хасанбоя Сиддикова в настоящее время находятся в служебной командировке в Астрахани и принимают участие в международном семинаре "Новые возможности и приоритетные направления устойчивого развития Каспийского региона" в рамках международной конференции "Касбий-2023".
Международная конференция "Касбий-2023" включает в себя несколько семинаров, и в настоящее время члены форума принимают участие в международном семинаре "Новые возможности и приоритетные направления устойчивого развития Каспийского региона".
В работе международной конференции, которая пройдет с 29 по 31 мая, принимают участие более двухсот ведущих ученых из прикаспийских стран.
Следует подчеркнуть, что в рамках различных форм сотрудничества предпринимаются усилия по дальнейшему развитию, расширению и укреплению связей между двумя вузами.