URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI, ABU RAYHON BERUNIY NOMIDAGI URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI VA “TURK ELI” XALQARO TASHKILOTI HAMKORLIGIDA OʻTKAZILAYOTGAN “INNOVATSIYALAR DAVRIDA TURKIY MADANIY HAMKORLIK: RAQAMLI PLATFORMALAR VA ILMIY ALMASHINUVLAR" MAVZUSIDAGI XALQARO ILMIY-AMALIY KONFERENSIYA BO’LIB O’TDI.
Urganch davlat pedagogika instituti, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti va “Turk eli” xalqaro tashkiloti hamkorligida oʻtkazilayotgan “Innovatsiyalar davrida turkiy madaniy hamkorlik: raqamli platformalar va ilmiy almashinuvlar" mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya  bo'lib o'tdi.
Konferensiya Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.b. Diyorjon Abdullayev moderatorligida o‘tkazildi. Dastlab, Xorazm viloyati hokimi o‘rinbosari Nigora Kutlimuratova kirish so‘zi bilan ochib berib, anjuman ishtirokchilariga muvaffaqiyat tiladi.
Konferensiya davomida Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova tabrik so‘ziga chiqib, o‘z nutqida qardosh turkiy xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalar tobora mustahkamlanib borayotganini alohida ta’kidlab, bunday nufuzli anjumanlarning ilm-fan va ta’lim rivojidagi ahamiyatiga to‘xtaldi.
Shuningdek, tadbirda “Turk eli” xalqaro tashkiloti rahbari Sarvar Ispaxi hamda Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Xorazm viloyati bo‘limi rahbari Bekzod Abdirimov ham konferensiya doirasida fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda Turkiya, Qirgʻiziston, Ozarbayjon, Tojikiston, Qozog‘iston, AQSh, Rossiya va boshqa davlatlardan 20 dan ortiq xorijlik olimlar ishtirok etmoqda.

В СОТРУДНИЧЕСТВЕ УрГПИ, УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО УНИВЕРСИТЕТА ИМЕНИ АБУ РАЙХАНА БЕРУНИ И МЕЖДУНАРОДНОЙ ОРГАНИЗАЦИИ «TURK ELI» СОСТОЯЛАСЬ МЕЖДУНАРОДНАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ «ТЮРКСКОЕ КУЛЬТУРНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В ЭПОХУ ИННОВАЦИЙ: ЦИФРОВЫЕ ПЛАТФОРМЫ И НАУЧНЫЕ ОБМЕНЫ».
В сотрудничестве УрГПИ, Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни и международной организации «Turk Eli» состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Тюркское культурное сотрудничество в эпоху инноваций: цифровые платформы и научные обмены».
Конференция прошла под модерацией и.о. ректора Ургенчского государственного педагогического института Диёржона Абдуллаева. В начале мероприятия заместитель хокима Хорезмской области Нигора Кутлимуратова открыла конференцию вступительной речью и пожелала участникам успехов.
В ходе конференции ректор Ургенчского государственного университета Феруза Мадрахимова выступила с приветственным словом, подчеркнув, что культурные связи между братскими тюркскими народами последовательно укрепляются, а также отметила важность подобных престижных мероприятий для развития науки и образования.
Также в рамках мероприятия выступили руководитель международной организации «Turk Eli» Сарвар Испахи и руководитель Хорезмского областного отделения Республиканского центра духовности и просветительства Бекзод Абдиримов, поделившись своими мнениями.
В международной научно-практической конференции приняли участие более 20 зарубежных ученых из Турции, Кыргызстана, Азербайджана, Таджикистана, Казахстана, США, России и других стран.