URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI VA URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI HAMKORLIGIDA “XORIJIY TILLARNI O‘QITISHDA INTEGRATIV YONDASHUV: INNOVATSIYALAR VA ILG‘OR TAJRIBALAR” MAVZUSIDAGI XALQARO ILMIY KONFERENSIYA BO‘LIB O‘TDI.
Konferensiyani Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova hamda Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.b Diyorjon Abdullayev kirish so‘zi bilan ochib berib, konferensiya ishtirokchilariga muvaffaqiyat tiladi.
Konferensiya davomida Al-Xorazmiy universitetining faxriy prezidenti Islam ElHadary, Urganch davlat pedagogika instituti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Umar Xo‘jamuratov, Urganch davlat universiteti Xalqaro aloqalar  bo'yicha prorektori Hikmatjon Matyaqubov, professor Jamila Ermetovalar so‘zga chiqib, xorijiy tillarni o‘qitishda integrativ yondashuv: innovatsiyalar va ilg‘or tajribalarini alohida ta’kidlab, bunday nufuzli anjumanlarning ilm-fan va ta’lim rivojidagi ahamiyatiga to‘xtaldi.

AN INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON THE TOPIC “AN INTEGRATIVE APPROACH TO TEACHING FOREIGN LANGUAGES: INNOVATIONS AND ADVANCED PRACTICES” WAS HELD IN COOPERATION BETWEEN UrSPI AND URGENCH STATE UNIVERSITY.
An international scientific conference on the topic “An Integrative Approach to Teaching Foreign Languages: Innovations and Advanced Practices” was held in cooperation between UrSPI and Urgench State University.
The conference was opened with welcoming remarks by the Rector of Urgench State University, Feruza Madraximova, and the Acting Rector of Urganch State Pedagogical Institute, Diyorjon Abdullayev, who wished success to all participants.
During the conference, Honorary President of Al-Khwarizmi University Islam ElHadary, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work of Urganch State Pedagogical Institute Umar Kho‘jamuratov, Vice-Rector for International Relations of Urgench State University Hikmatjon Matyaqubov, and Professor Jamila Ermetova delivered speeches. They emphasized the importance of an integrative approach, innovations, and advanced practices in teaching foreign languages, as well as the significance of such prestigious events for the development of science and education.
The international scientific conference was attended by more than 20 foreign scholars from countries including India, China, Turkey, Russia, Slovenia, Malaysia, Indonesia, and others.