XORAZMDA “10-XALQARO TURKLAR DUNYOSI IJTIMOIY FANLAR SIMPOZIUMI OʻTKAZILDI
Urganch davlat pedagogika instituti hamda Urganch davlat universiteti hamkorligida “10-Xalqaro turklar dunyosi ijtimoiy fanlar simpoziumi: Boshlang‘ich ta’limda raqamli ta’lim muhitini yaratishning nazariy asoslari va amaliy yechimlari — turk davlatlari tajribasi” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli anjumanda Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova, Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.b. Diyorjon Abdullayev, Al-Xorazmiy universitetining faxriy prezidenti Islam El Hadary, Ozarbayjon Respublikasi Fan va ta’lim vazirligining “Maktabgacha va boshlang‘ich ta’lim” ilmiy-metodik jurnali bosh muharriri Beyukaga Mikaili hamda bir qator xorijiy professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Konferensiya davomida boshlang‘ich ta’lim tizimida raqamli ta’lim muhitini shakllantirish, zamonaviy pedagogik yondashuvlarni joriy etish, sun’iy intellekt va innovatsion texnologiyalarning ta’limdagi o‘rni, shuningdek, turk davlatlari tajribasi asosida ilg‘or amaliy yechimlarni tatbiq etish masalalari muhokama qilindi.
Anjumanda Ozarbayjon, Turkiya, Rossiya, Sloveniya, Indoneziya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Tojikiston kabi davlatlardan 20 dan ortiq xorijiy olim va mutaxassislar qatnashdi.
Tadbir xalqaro ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish hamda ta’lim tizimida raqamli transformatsiyani rivojlantirish yo‘lida muhim platforma vazifasini o‘tadi.

В ХОРЕЗМЕ СОСТОЯЛСЯ «10-Й МЕЖДУНАРОДНЫЙ СИМПОЗИУМ СОЦИАЛЬНЫХ НАУК ТЮРКСКОГО МИРА»
В сотрудничестве Ургенчского государственного педагогического института и Ургенчского государственного университета состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «10-й Международный симпозиум социальных наук тюркского мира: Теоретические основы создания цифровой образовательной среды в начальном образовании и практические решения — опыт тюркских государств».
В престижном форуме приняли участие ректор Ургенчского государственного университета Феруза Мадрахимова, и.о. ректора Ургенчского государственного педагогического института Диёржон Абдуллаев, почётный президент Университета Аль-Хорезми Ислам Эль Хадари, главный редактор научно-методического журнала Министерства науки и образования Азербайджанской Республики «Дошкольное и начальное образование» Беюкага Микаили, а также ряд зарубежных профессоров и преподавателей.
В ходе конференции были обсуждены вопросы формирования цифровой образовательной среды в системе начального образования, внедрения современных педагогических подходов, роли искусственного интеллекта и инновационных технологий в образовании, а также применения передовых практических решений на основе опыта тюркских государств.
В мероприятии приняли участие более 20 зарубежных учёных и специалистов из Азербайджана, Турции, России, Словении, Индонезии, Кыргызстана, Казахстана и Таджикистана.
Форум стал важной площадкой для укрепления международного научного сотрудничества, обмена опытом и развития цифровой трансформации в системе образования.