Vazir o‘rinbosari UrDPIda amalga oshirilayotgan yangi o‘quv binosining qurilishi bilan yaqindan tanishdi
Bugun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari O‘ktam Salomov Urganch davlat pedagogika institutiga tashrif buyurib, institut rektori v.b. Diyorjon Abdullayev hamrohligida institutda amalga oshirilayotgan qurilish va bunyodkorlik ishlari bilan yaqindan tanishdi.
Tashrif davomida institut hududida barpo etilayotgan 7 qavatli zamonaviy o‘quv binosining qurilish jarayonlari ko‘zdan kechirildi.
Ma’lumot uchun, mazkur o‘quv binosi 1000 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, uning yonidan 300 o‘rinli Madaniyat saroyini qurish ishlari ham boshlangan.
Bugungi kunda qurilish jarayonlari jadallik bilan davom qilyapti. Ushbu binoni kelgusi o‘quv yilining boshiga foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.

THE DEPUTY MINISTER GOT ACQUAINTED WITH THE CONSTRUCTION PROCESS OF THE NEW ACADEMIC BUILDING BEING IMPLEMENTED AT UrSPI
The Deputy Minister Got Acquainted with the Construction Process of the New Academic Building Being Implemented at UrSPI
Today, Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation O‘ktam Salomov visited Urgench State Pedagogical Institute and, accompanied by Acting Rector Diyorjon Abdullayev, closely reviewed the construction and development works being carried out at the institute.
During the visit, the construction process of the modern 7-storey academic building being erected on the institute’s territory was inspected.
For information, the academic building is designed to accommodate 1,000 students, and the construction of a 300-seat Palace of Culture next to it has also begun.
Currently, the construction works are progressing rapidly. The building is planned to be commissioned by the beginning of the next academic year.