Urganch davlat pedagogika institutida texnikum bitiruvchilari uchun suhbat jarayonlari boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 11-yanvardagi 17-son qarori bilan tasdiqlangan “Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq, bugun 2026/2027-o‘quv yili uchun Urganch davlat pedagogika institutida texnikum bitiruvchilarini suhbat asosida o‘qishga qabul qilish jarayonlari boshlandi.
Talabgorlar belgilangan ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha soha mutaxassislaridan iborat komissiya ishtirokida suhbatdan o‘tmoqda. Jarayon davomida ularning tanlagan yo‘nalishi bo‘yicha bilim va ko‘nikmalari, kasbiy tayyorgarligi hamda sohaga oid tushunchalari belgilangan mezonlar asosida baholanmoqda.

INTERVIEW PROCESSES FOR TECHNICAL COLLEGE GRADUATES HAVE BEGUN AT URGANCH STATE PEDAGOGICAL INSTITUTE
In accordance with the Regulation on the procedure for admission, based on interviews, of graduates who have successfully completed technical colleges to undergraduate educational programs at higher education institutions, approved by Resolution No. 17 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated January 11, 2022, the interview-based admission process for technical college graduates for the 2026/2027 academic year has begun today at Urganch State Pedagogical Institute.
Applicants are undergoing interviews in their selected educational programs with the participation of a commission consisting of specialists in the relevant field. During the process, their knowledge and skills in the chosen field, professional preparedness, and understanding of field-specific concepts are assessed according to established criteria.