O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 21.06.2022-yildagi PQ-289-son "PEDAGOGIK TA’LIM SIFATINI OSHIRISH VA PEDAGOG KADRLAR TAYYORLOVCHI OLIY TA’LIM MUASSASALARI FAOLIYATINI YANADA RIVOJLANTIRISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA"gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Urganch davlat pedagogika institutida iqtidorli talabalar, imkoniyati cheklangan hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalar ishtirokida "Summer school 2023" yozgi maktabi o‘z faoliyatini boshladi.
Ishtirokchilar uchun tashkil qilingan tantanali ochilish marosimini UrDPI rektori v.v.b. Jumanazar Yarmetov ochib berdi, shuningdek, institutning Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Davronbek Yusupov hamda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Egambergan Xudoynazarovlar ham fikr mulohazalarini bildirib, talaba-yoshlarga ijodiy, ilmiy barkamollik tilab qoldilar.
17-29-iyulga mo‘ljallangan bu yozgi maktabda talabalarga o‘n ikki kunlik dastur ishlab chiqilgan. Bu dasturdan o‘quv seminarlar, chet davlatlar OTM professor-o‘qituvchilari bilan muloqotlar, sayohatlar hamda ko‘ngilochar madaniy dasturlar joy olgan.

PQ-289 of the President of the Republic of Uzbekistan dated 21.06.2022 "Improving the Quality of Pedagogical Education and Ensuring the Further Development of the Activities of Higher Education Institutions for the Training of Teaching Staff" and "Summer school 2023" summer school with the participation of students for social protection can be produced.
The opening ceremony organized for the participants was held by the rector of UrSPI,  Jumanazar Yarmetov opened,  the institute's first vice-rector for youth issues and spiritual-educational affairs Davronbek Yusupov, vice-rector for scientific affairs and innovations Egambergan Khudoynatov also expressed their opinions, wishing creative and scientific excellence to students.
A two-day program will be prepared for students at this summer school, which is scheduled for July 17-29. This program includes educational seminars, dialogues with professors and teachers of higher education institutions of foreign countries, trips and entertainment cultural programs.