O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 21.06.2022-yildagi PQ-289-son "PEDAGOGIK TA’LIM SIFATINI OSHIRISH VA PEDAGOG KADRLAR TAYYORLOVCHI OLIY TA’LIM MUASSASALARI FAOLIYATINI YANADA RIVOJLANTIRISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA"gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Urganch davlat pedagogika institutida iqtidorli talabalar, imkoniyati cheklangan hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalar ishtirokida "Summer school 2023" yozgi maktabi o‘z faoliyatini boshladi.
Ishtirokchilar uchun tashkil qilingan tantanali ochilish marosimini UrDPI rektori v.v.b. Jumanazar Yarmetov ochib berdi, shuningdek, institutning Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Davronbek Yusupov hamda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Egambergan Xudoynazarovlar ham fikr mulohazalarini bildirib, talaba-yoshlarga ijodiy, ilmiy barkamollik tilab qoldilar.
17-29-iyulga mo‘ljallangan bu yozgi maktabda talabalarga o‘n ikki kunlik dastur ishlab chiqilgan. Bu dasturdan o‘quv seminarlar, chet davlatlar OTM professor-o‘qituvchilari bilan muloqotlar, sayohatlar hamda ko‘ngilochar madaniy dasturlar joy olgan.

В УРГЕНЧСКОМ ГОСУДАРСТВЕННОМ ПЕДАГОГИЧЕСКОМ ИНСТИТУТЕ НАЧАЛА СВОЮ РАБОТУ ЛЕТНЯЯ ШКОЛА "SUMMER SCHOOL — 2023"
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 21.06.2022 г. № ПП-289"О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших учебных заведений, осуществляющих подготовку педагогических кадров" в Ургенчском государственном педагогическом институте с участием одаренных студентов, студентов с ограниченными возможностями здоровья и студентов, нуждающихся в социальной защите организована выставка "Summer School -2023"  (" Летняя школа-2023") .
Торжественную церемонию открытия, организованную для участников, провел  в.и.о. ректора УрГПИ   Джуманазар Ярметов, а также первый проректор института по делам молодежи и духовно-просветительской работе Давронбек Юсупов и проректор по научной работе и инновациям Эгамберган Худойназаров, которые высказали свое мнение и пожелали студентам творческого, научного совершенства.
В этой летней школе, рассчитанной на 17-29 июля, студентам предлагается двенадцатидневная программа. Программа включает образовательные семинары, диалоги с преподавателями вузов зарубежных стран, поездки, а также развлекательные культурные программы.