YANGI TAHRIRDAGI KONSTITUTSIYA
Mamlakatimizning katta davlatga aylanayotganligi, aholimiz 2040-yilga borib 50 millionga yetishi, ularning yarmidan ko‘pi yoshlar bo‘lishi va ularga munosib sharoit yaratish zarurligi, barqaror iqtisodiyot, xavfsiz davlat, samarali boshqaruv, ijtimoiy kafolatlar kabi bir qancha omillar ta’sirida yangi tahrirdagi Konstitutsiya ishlab chiqildi.
O‘zbekistonning  yangi tahrirdagi Konstitutsiyasini ishlab chiqish jarayonida birinchi bosqichda 60 mingdan ziyod takliflar o‘rganildi hamda ushbu takliflarning har to‘rttasidan bittasi Konstitutsiya loyihasidan joy oldi.
Ikkinchi bosqichda 150 mingdan ortiq takliflar o‘rganildi hamda ommaviy axborot vositalari, internet tarmoqlari orqali loyiha bilan 5 million aholimiz tanishib chiqdi.
Shu bilan birga 10 mingta qo‘shimcha taklif, xalqaro-huquqiy hujjatlar va 190 dan ortiq davlatlar tajribasi o‘rganildi, loyiha 6 turdagi ekspertizadan o‘tkazildi.

КОНСТИТУЦИЯ В НОВОЙ РЕДАКЦИИ
Под влиянием нескольких факторов, таких как то, что наша страна становится большой страной, что к 2040 году наше население достигнет 50 миллионов человек, что более половины из них-молодежь, и что необходимо создать для них достойные условия, стабильная экономика, безопасное государство, эффективное управление, социальные гарантии, была разработана Конституция в новой редакции.
В процессе разработки Конституции Узбекистана в новой редакции на первом этапе было изучено более 60 тысяч предложений, и каждое четвертое из них было включено в проект Конституции.
На втором этапе было изучено более 150 тысяч предложений, а через средства массовой информации и интернет-сети с проектом ознакомились 5 миллионов наших жителей.
При этом было изучено 10 тыс. дополнительных предложений, международно-правовых актов и опыта более 190 государств, проведено 6 видов экспертиз проекта.