REKTOR URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI AKADEMIK LITSEYINING BINOLARI BILAN TANISHDI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi  “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-289-son qaroriga asosan 2023/2024-o‘quv yilidan Urganch davlat pedagogika institutining akademik liseyi o‘z  faoliyatini boshladi.
Urganch davlat pedagogika instituti rektori Feruza Madrahimova Ruzimboyevna Urganch shahar “Yoshlik” ko‘chasi 24-uyda joylashgan Urganch davlat pedagogika instituti akademik litseyining bino va inshootlari bilan tanishdi hamda litseyning bugungi kundagi faoliyati, ilk qabul va imtihon jarayonlari bilan bog‘liq fikr-mulohazalarini bayon qildi, kerakli tavsiyalar berdi.
Akademik lisey o‘z faoliyatini boshlashi rejalashtirilayotgan uch qavatli bino 2014-yilda qurilgan bo‘lib, 360 o‘quvchi o‘rniga mo‘ljallangan. Umumiy yer maydoni 1.8 gektarni tashkil qiladi. Binoda 13 ta o‘quv xonasi, 1 ta kompyuter xonasi, 1 ta kimyo laboratoriya xonasi, 1 ta fizika laboratoriya xonasi, 4 ta o‘quv amaliyot xonalari, 40 ta yordamchi xonalar, 1 ta oshxona, 1 ta sport zal, 3 ta (futbol, basketbol, valeybol) sport  maydonlari mavjud.
Urganch davlat pedagogika institutining akademik litseyida quyidagi yo‘nalishlarda 2023-2024-o‘quv yilidan o‘quv jarayoni tashkil qilinadi:
Aniq fanlar (3910002 – Matematika, xorijiy til);
Ijtimoiy-gumanitar fanlar (3930001 – Ona tili va adabiyot, xorijiy til);
Xorijiy filologiya (3940000 – Ingliz tili, ona tili va adabiyot).
Akademik litseyga hujjat topshiruvchilarni ro‘yxatdan o‘tkazish Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining “Yagona ta’lim xizmatlari portali” my.edu.uz platformasi orqali shu yilning 30-iyuniga qadar amalga oshirildi.

РЕКТОР ОЗНАКОМИЛСЯ СО ЗДАНИЯМИ АКАДЕМИЧЕСКОГО ЛИЦЕЯ УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО ИНСТИТУТА
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2022 года № ПП-289 “О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших учебных заведений по подготовке педагогических кадров”с 2023/2024 учебного года начал свою деятельность Академический лицей Ургенчского государственного педагогического института.
Ректор Ургенчского государственного педагогического института Мадрахимова Феруза  Рузимбоевна ознакомилась со зданиями и сооружениями Академического лицея Ургенчского государственного педагогического института, расположенного по адресу: г. Ургенч, ул. “Ёшлик”, д. 24, и высказала свои замечания, связанные с сегодняшней деятельностью лицея, процессами первого приема и сдачи экзаменов, дала необходимые рекомендации.
Трехэтажное здание, в котором академическая средняя школа планирует начать свою деятельность, было построено в 2014 году и рассчитано на 360 учеников. Общая земельная площадь составляет 1,8 га. В здании 13 учебных кабинетов, 1 компьютерный кабинет, 1 Химический лабораторный кабинет, 1 физический лабораторный кабинет, 4 учебных практических кабинета, 40 вспомогательных помещений, 1 Кухня, 1 тренажерный зал, 3 спортивные площадки (футбольная, баскетбольная, волейбольная).
Учебный процесс в Академическом лицее Ургенчского государственного педагогического института будет организован с 2023-2024 учебного года по следующим направлениям:
Точные науки (3910002-математика, иностранный язык);
Социально-гуманитарные науки (3930001-родной язык и литература, иностранный язык);
Зарубежная филология (3940000 – английский язык, родной язык и литература).Регистрация поступающих в Академический лицей “Единый Портал образовательных услуг” Министерства высшего образования, науки и инноваций my.edu.uz до 30 июня этого года.