Ushbu faoliyatdan maqsad ta'lim sohasidagi xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish, chet el tajribalarini amalda qo‘llash va o‘zaro tajriba almashishni yo‘lga qo‘yishdir.
Bugun oliygohning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori v.v.b. Diyorjon Abdullayev boshchiligida bir guruh mas'ullar mehmonlar bilan uchrashdilar.
Uchrashuvda, avvalo, O‘zbekiston va Turkiya davlatlarining mustahkam do‘stligi, bir necha ming yilliklarga borib taqaladigan qavm-qarindoshligi, xalqlar o‘rtasidagi mushtarak jihatlar va o‘ziga xos bo‘lgan milliy urf-odatlar haqida iliq fikrlar bildirildi. Shuningdek, talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, o‘zaro hamkorlikda oliygohlarning ilmiy salohiyatlarini yanada oshirish, kelgusida rejalashtirilayotgan istiqbolli loyihalar kabi masalalar muhokama qilindi.
Hamkorlikning yo‘nalishi hozirda, asosan, tarix fanini o‘qitish bo‘yicha bo‘lib, keyinchalik tarmoqlarning yanada kengaytirilishi rejalashtirilgan va Turkiyaning Istanbul universitetidan yana professor-o‘qituvchilarning Urganch davlat pedagogika institutiga tashrifi ham kutilmoqda.
Institutni bir kundagi ikkita xalqaro hamkorlik bilan muborakbod qilamiz va bundan keyingi istiqbolli loyihalariga ham muvaffaqiyat tilab qolamiz!

A PROFESSOR FROM ISTANBUL UNIVERSITY IN TURKEY TEACHES URDPI STUDENTS
Kurshat Yildirim, a representative of Turkey's Istanbul University, professor of history, has started working as a professor of the Department of History and Economic Geography at the Urganch State Pedagogical Institute.
Today, vice-rector for scientific affairs and innovations of the university v.v.b. A group of officials led by Diorjon Abdullayev met with the guests.
At the meeting, first of all, warm thoughts were expressed about the strong friendship of the countries of Uzbekistan and Turkey, the ethnic kinship dating back several thousand years, the common aspects between the peoples and the unique national traditions. Also, issues such as the exchange of students and teachers, increasing the scientific potential of higher education institutions through mutual cooperation, and prospective projects planned in the future were discussed.
Currently, the direction of cooperation is mainly on the teaching of history, further expansion of networks is planned, and the visit of professors and teachers from Istanbul University of Turkey to Urganch State Pedagogical Institute is also expected.
We congratulate the institute on two international cooperations in one day and wish success in future projects!