Ushbu faoliyatdan maqsad ta'lim sohasidagi xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish, chet el tajribalarini amalda qo‘llash va o‘zaro tajriba almashishni yo‘lga qo‘yishdir.
Bugun oliygohning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori v.v.b. Diyorjon Abdullayev boshchiligida bir guruh mas'ullar mehmonlar bilan uchrashdilar.
Uchrashuvda, avvalo, O‘zbekiston va Turkiya davlatlarining mustahkam do‘stligi, bir necha ming yilliklarga borib taqaladigan qavm-qarindoshligi, xalqlar o‘rtasidagi mushtarak jihatlar va o‘ziga xos bo‘lgan milliy urf-odatlar haqida iliq fikrlar bildirildi. Shuningdek, talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, o‘zaro hamkorlikda oliygohlarning ilmiy salohiyatlarini yanada oshirish, kelgusida rejalashtirilayotgan istiqbolli loyihalar kabi masalalar muhokama qilindi.
Hamkorlikning yo‘nalishi hozirda, asosan, tarix fanini o‘qitish bo‘yicha bo‘lib, keyinchalik tarmoqlarning yanada kengaytirilishi rejalashtirilgan va Turkiyaning Istanbul universitetidan yana professor-o‘qituvchilarning Urganch davlat pedagogika institutiga tashrifi ham kutilmoqda.
Institutni bir kundagi ikkita xalqaro hamkorlik bilan muborakbod qilamiz va bundan keyingi istiqbolli loyihalariga ham muvaffaqiyat tilab qolamiz!

ПРОФЕССОР СТАМБУЛЬСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ТУРЦИИ ОБУЧАЕТ СТУДЕНТОВ УРГПИ
Куршат Йылдырым, представитель Стамбульского университета Турции, профессор истории, приступил к работе профессором кафедры истории и экономической географии Ургенчского государственного педагогического института.
Сегодня с гостями встретилась группа официальных лиц под руководством проректора по научной работе и инновациям университета Диёржон Абдуллаев.
На встрече, прежде всего, были высказаны теплые слова о крепкой дружбе стран Узбекистана и Турции, этническом родстве, насчитывающем несколько тысяч лет, общности между народами и неповторимых национальных традициях. Также обсуждались такие вопросы , как обмен студентами и преподавателями, дальнейшее повышение научного потенциала вузов при взаимном сотрудничестве, перспективные проекты, планируемые в будущем.
В настоящее время направление сотрудничества в основном касается преподавания истории, планируется дальнейшее расширение сетей, а также ожидается визит профессоров и преподавателей Стамбульского университета Турции в Ургенчский государственный педагогический институт.
Поздравляем институт с двумя международными сотрудничествами в один день и желаем успехов в будущих проектах!