Urganch davlat pedagogika instituti Pedagogika fakulteti "Boshlang‘ich ta'lim metodikasi" kafedrasi o'qituvchisi Go'zaloy Xalillayeva tomonidan 224-guruh talabalari ishtirokida "Boshlang'ich sinf matematika darslarida Sharq mutafakkirlari merosini o'rganish" mavzusida ochiq seminar mashg‘uloti tashkil qilindi.
Darsda sharq allomalarining merosi, Ma'mun akademiyasining shakllanishi to'g'risida ma'lumotlar berildi. "Aqliy hujum", "Dumaloq stol", "Xon qizi", "O'rningni top", "4K modeli" kabi bir qator metodlardan unumli foydalanildi. Raqamlar yordamida sahna ko'rinishi o'tkazildi.

Ургенчский государственный педагогический институт, педагогический факультет, преподаватель кафедры «Методика начального образования» Гозалой Халиллаева организовала открытый семинар с участием учащихся 224 группы на тему «Изучение наследия восточных мыслителей на уроках математики в начальной школе».
На уроке была дана информация о наследии учёных Востока и формировании Академии Маъмуна. Эффективно использовался ряд методов, таких как «Мозговой штурм», «Круглый стол», «Ханская дочь», «Найди свое место», «4К-модель». Сцена была поставлена ​​с помощью номеров.