Besh muhim tashabbusning  to‘rtinchi tashabbusi yoshlar ma'naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ'ib qilish bo'yicha tizimli ishlarni tashkil etishga yo‘naltirilgan. Shu munosabat bilan 2023-yil mart oyidan boshlab har oyda Urganch davlat pedagogika institutida tahsil olayotgan talabalarni kitobxonlikka bo‘lgan qiziqishini yanada oshirish maqsadida “ENG YAXSHI KITOBXON TALABA” ko‘rik-tanlovi tashkil qilindi.
Tanlovning navbatdagi sentabr  bosqichi G‘afur G'ulomning "Yodgor" qissasi (o‘zbek guruhlar uchun) hamda rus adibi  A.P.Chexovning “Палата №6” qissasi (rus guruhlar uchun) asarlari asosida o‘tkazildi. “Eng yaxshi kitobxon talaba” ko‘rik-tanlovining 2-bosqichida yuqori ball to‘plagan talabalar diplom bilan taqdirlandilar.

Книга — душа и сердце любого знания, начало любой науки...
Четвертая  из пяти важных инициатив направлена ​​на организацию системной работы по воспитанию молодежи и широкой пропаганде культуры  чтения среди нее. В связи с этим, с целью дальнейшего повышения интереса студентов к чтению, обучающихся в Ургенчском государственном педагогическом институте, ежемесячно, начиная с марта 2023 года, был организован конкурс «ЛУЧШИЙ СТУДЕНТ - КНИГОЛЮБ».
Следующий сентябрьский этап конкурса проводился по рассказу Гафура Гулама «Ёдгор» (для направления: узбекский язык и литература) и рассказу русского писателя А.П. Чехова «Палата №6» (для направления: русский язык в иноязычных группах). Студентам, набравшим высокие оценки на 2 этапе конкурса «Лучший книголюб», были вручены дипломы.