Ixtisoslashtirilgan ta'lim muassasalari agentligi tizimidagi Ogahiy nomidagi ijod maktabi va Urganch davlat pedagogika instituti hamkorligi doirasida maktabimizda institut O'zbek va rus tili adabiyoti kafedrasi professor-o'qituvchilari tomonidan mahorat darslari tashkil qilinmoqda.
Joriy yilning 19-aprel sanasida Ogahiy nomidagi ijod maktabining 10-"A" sinfida mahorat darsini UrDPI oʻzbek va rus tili adabiyoti kafedrasi oʻqituvchisi Gulnoza Sapayeva olib bordi. Darsda Frans Kafkaning  "Evrilish" hikoyasi tahlili bo'lib o'tdi. Dars davomida  hikoya haqida suhbatlashildi.

A MASTER CLASS WAS ORGANIZED AT THE OGAHI CREATIVE SCHOOL..
Master classes are being organized by professors and teachers of the Department of Uzbek and Russian language literature in our school within the framework of cooperation between Ogahiy creative school and Urganch State Pedagogical Institute in the system of the Agency of Specialized Educational Institutions.
On April 19 of this year, Gulnoza Sapayeva, a teacher of the department of Uzbek and Russian language literature of UrDPI, conducted a master class in the 10th "A" class of the creative school named after Ogahi. In the lesson, the analysis of Franz Kafka's story "Devolution" was held. The story was discussed during the lesson.