O'ZBEKISTON YOZUVCHILAR UYUSHMASI A'ZOSI, SHOIR BOLTABOY BEKMATOV VA YOSHLAR UCHRASHUVI TASHKIL QILINDI
O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, shoir Boltaboy Bekmatov va yoshlar uchrashuvi tashkil qilindi
Urganch davlat pedagogika institutida "Ma'rifat ulashib" loyihasi doirasida el ardog'idagi, mashhur ijodkorlar bilan uchrashuvlar davom qilmoqda. Bugun, 24-aprel kuni, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, “Xorazm zarqalami” tanlovining “Yilning eng yaxshi badiiy tarjima namunasi” nominatsiyasi hamda “Yilning eng yaxshi shoiri” nominatsiyasi, 2013-yil va 2019-yillarda “Eng ulugʻ, eng aziz” respublika tanlovi viloyat bosqichi g'olibi Boltaboy Bekmatov bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Shoir institut jamoasi tomonidan iliq kutib olindi. Tashrif davomida iqtidorli talaba-yoshlarning ijodiy ishlar ko'rgazmasi bilan yaqindan tanishdi va ular bilan samimiy suhbatlashdi. Shundan so'ng ijodkor va professor-o'qituvchilar, talabalar ishtirokida uchrashuv bo'lib o'tdi.

A MEETING WAS ORGANIZED WITH POET BOLTABOY BEKMATOV, A MEMBER OF THE WRITERS' UNION OF UZBEKISTAN
In Urganch State Pedagogical Institute, within the framework of the "Sharing Enlightenment" project, meetings with popular artists continue. Today, on April 24, a member of the Writers' Union of Uzbekistan, "Best literary translation sample of the year" and "Best poet of the year" nomination of the "Khorazm zarkalami" competition, in 2013 and 2019 "The greatest, A meeting was held with Boltaboy Bekmatov, the winner of the regional stage of the "most dear" republican competition.
The poet was warmly welcomed by the team of the institute. During the visit, he got acquainted with the exhibition of creative works of talented students and had a sincere conversation with them. After that, a meeting was held with the participation of the creator, professors and teachers, students.
Boltaboy Bekmatov's "Alvon sparks", "I want to see you", "Crystal vase", "My butterfly-rainbow", "I am in the universe", "I am life with you", "Give me your hand, my angel" in Russian " Svetok v khrustalnoy vaze", "Ptitsa s businkoy" poetry books, as well as "Mangulik yoli", "Woha nightingale", "Shavot mavjlari", "Mother's dream" artistic publicist brochures, the artist is in new and traditional directions. He showed himself as a talented artist who creates with different skills.