Urganch shahrida navbatdagi “Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasi bo'lib o'tdi va unda UrDPI talabasi 1-o'rinni qo'lga kiritdi
Bugun, 29-iyun kuni, Urganch shahrida 30-iyun — “Yoshlar kuni” munosabati bilan “Yangi nafas” va Xalqaro olimpiya qo'mitasi kuniga bag'ishlangan "Olympic Day" ommaviy yugurish musobaqasi o'tkazildi.
Musobaqa ishtirokchilari Urganch shahrida “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda – birga yuguramiz!” shiori ostida birlashishdi. Musobaqada masofa uzunligi 3 kmni tashkil etdi.
Musobaqada Urganch davlat pedagogika instituti Jismoniy madaniyat yo'nalishi talabasi Dostonbek Saparbayev 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi.

The next mass running competition "New Breath" was held in Urganch, where a student of UrSPI won 1st place
Today, on June 29, in the city of Urganch, a mass running competition "Olympic Day" dedicated to "New Breath" and International Olympic Committee Day was held in connection with "Youth Day" on June 30.
The participants of the competition in the city of Urganch "Let's run together in the same country, at the same time, for the same distance, with the same goal!" united under the slogan The distance in the competition was 3 km.
In the competition, Dostonbek Saparbayev, a student of Physical Culture Department of Urganch State Pedagogical Institute, won the 1st place.
The winners and prize-winners were awarded diplomas and valuable gifts by the regional administration.