BUGUN BUTUN RESPUBLIKAMIZ BO‘YLAB 2024-2025-O‘QUV YILI UCHUN OLIY VA PROFESSIONAL TA’LIM MUASSASALARIGA O‘QISHGA KIRISH TEST SINOVLARINING UCHINCHI KUNI BO‘LIB O‘TMOQDA!
Bu yil Xorazmda 54 124 nafar abituriyent ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, viloyatdagi test sinovlari Bilim va malakalarni baholash agentligi Xorazm viloyati bo‘limi binosi hamda "Yoshlik" sport majmuasi binolarida o'tkazilmoqda.
Urganch davlat pedagogika institutining akademik litseyi binosida ota-onalar uchun kutish zallari, imtihonlarni bevosita kuzatib borishlari uchun monitorlar tashkil qilingan. Imtihon jarayonlarini shaffof va adolatli o‘tkazish maqsadida ota-onalar va keng jamoatchilik uchun test sinovlarini istalgan joydan https://test2024.uz/ platformasida onlayn kuzatish imkoniyati yaratilgan.

TODAY, THE THIRD DAY OF ENTRANCE TESTS FOR ADMISSION TO HIGHER AND PROFESSIONAL EDUCATIONAL INSTITUTIONS FOR THE 2024-2025 ACADEMIC YEAR IS BEING HELD THROUGHOUT OUR REPUBLIC!
This year, 54,124 applicants were registered in Khorezm, and tests in the region are being held in the building of the Khorezm regional department of the Knowledge and Skills Assessment Agency and the buildings of the "Yoshlik" sports complex.
The academic lyceum of the Urganch State Pedagogical Institute has waiting rooms for parents and monitors for them to directly monitor the exams. In order to make the examination processes transparent and fair, parents and the general public have the opportunity to watch the tests online from anywhere on the https://test2024.uz/ platform.
The volunteer team of the Urganch State Pedagogical Institute is talking to parents in the waiting area for the relatives of applicants who are taking the exam, giving detailed answers to their questions.