UrDPIDA KONSTITUTSIYANING 32 YILLIGIGA BAG‘ISHLANGAN TADBIR O‘TKAZILDI
Urganch davlat pedagogika institutida 8-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi davlat Konstitutsiyasining 32 yilligiga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi.
Tadbirni institut rektori Feruza Madraximova ochib berdi. Rektor o‘z nutqida qonunlarning jamiyat va inson hayotidagi ahamiyati, yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizga kiritilgan o‘zgartirishlar, yurt kelajagi bo‘lgan yoshlarning huquqiy savodxonligini yanada oshirish haqida fikr-mulohazalarini bildirdi.
Institutning Milliy g‘oya va falsafa kafedrasi tashabbusi bilan tashkil etilgan ushbu tadbirda viloyat Adliya boshqarmasi vakillari va soha prorektorlari soʻzga chiqdilar. Shundan soʻng  talaba-yoshlar tomonidan tayyorlangan sahnaviy va musiqiy chiqishlar namoyish qilindi, sheʼrlar oʻqildi.

AN EVENT DEDICATED TO THE 32ND ANNIVERSARY OF THE CONSTITUTION WAS HELD AT UrSPI.
On December 8, an event dedicated to the 32nd anniversary of the State Constitution of the Republic of Uzbekistan was held at Urganch State Pedagogical Institute.
The event was opened by the rector of the institute, Feruza Madrakhimova. In his speech, the Rector expressed his opinion about the importance of laws in society and human life, the amendments made to our new Constitution, and the further improvement of legal literacy of the youth, who are the future of the country.
Representatives of the regional Department of Justice and vice-rectors of the field spoke at this event, organized by the initiative of the Department of National Ideas and Philosophy of the Institute. After that, stage and musical performances prepared by students were shown, poems were read.
At the end of the event, the winners of the competitions held on the occasion of this date were awarded.