Uchrashuv davomida joriy yilning oktabr oyida bo‘lib o‘tadigan Ipak yo‘li kongressi – Turkiya universitetlari bilan hamkorlikda bo‘lib o‘tadigan kongress doirasida amalga oshiriladigan ishlar belgilab olindi.
Shuningdek, shu yilning yoz oylarida UrDPIning iqtidorli talabalari uchun Turkiyaning Konya shahriga tashkillashtiriladigan stajirovka masalalari hamda professor-o‘qituvchilarning o‘zaro ilmiy hamkorliklari muhokama qilindi.
* Ma'lumot uchun, 2024-yilda Urganch davlat pedagogika instituti rektori Feruza Madraximova Turkiyaga tashrifi chog‘ida, Konya shahridagi Nejmettin Erbakan universiteti bilan hamkorlik memorandumi imzolab kelgan edi.

REPRESENTATIVES OF TURKEY'S NECMITTIN ERBAKAN UNIVERSITY ARRIVED AT UrSPI
Today, February 19, the rector of Urgench State Pedagogical Institute, Feruza Madrakhimova, met with Professor Birol Mercan of Turkey's Necmittin Erbakan University.
During the meeting, the work to be carried out within the framework of the Silk Road Congress - a congress to be held in cooperation with Turkish universities, which will be held in October of this year, was determined.
Also, the issues of internships organized for talented students of UrSPI in Konya, Turkey in the summer of this year, as well as mutual scientific cooperation between professors and teachers, were discussed.
* For information, in 2024, the rector of Urgench State Pedagogical Institute, Feruza Madrakhimova, signed a memorandum of cooperation with Necmittin Erbakan University in Konya, during her visit to Turkey.