Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya
UrDPI vakillari dunyoning nufuzli TOP-200 taligida 163-o‘rinda turuvchi Qozog‘istonning Qozoq milliy universitetida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada faol ishtirok etdilar
Xabaringiz bor, ayni kunlarda Urganch davlat pedagogika institutining bir guruh professor-o‘qituvchilari dunyoning nufuzli TOP-200 taligida 163-o‘rinda turuvchi Qozog‘iston davlatidagi Al-Farobiy nomidagi Qozoq Milliy universitetining Malaka oshirish va uzluksiz taʼlim institutida “Taʼlim va tarbiya ishlarini tashkil etishda innovatsion texnologiyalar” mavzusidagi malaka oshirish kurslarida ishtirok qilmoqdalar.
Mazkur universitetda akademik To‘legen Tojiboyev tavalludining 115 yilligi munosabati bilan “Ta’lim va psixologiya fanining rivojlanishi: o‘tmish, bugun, kelajak” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi hamda institutimiz vakillari ushbu konferensiyada o‘z ilmiy materiallari bilan faol ishtirok etdilar.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada vakillarimizdan tashqari Estoniya, Rossiya, Qirg‘iziston va boshqa mamlakatlar olimlari ham ishtirok etdilar.
Shuningdek, “Boshlang‘ich ta’lim metodikasi” kafedrasi dotsenti, f.f.n. Gavhar Eshchanova Qozoq filologiyasi fakulteti talabalariga “Qozoq folklori” fanidan “Xalq dostonlari” mavzusida mahorat darsi ham o‘tkazdi.
Darsda o‘zbek va qozoq xalq dostonlari haqida atroflicha ma’lumot berildi. Qozoq talabalarining o‘zbek xalq og‘zaki ijodiga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirishga xizmat qilgan dars davomida yoshlar milliy qadriyatlarimiz bilan ham yaqindan tanishdilar hamda o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javoblar oldilar.

International scientific and practical conference
Representatives of UrDPI actively participated in the international scientific and practical conference at the Kazakh National University of Kazakhstan, which ranks 163rd in the world's prestigious TOP-200
As you know, a group of professors and teachers of the Urgench State Pedagogical Institute are currently participating in advanced training courses on the topic "Innovative technologies in the organization of educational and upbringing work" at the Institute of Advanced Training and Continuing Education of the Al-Farabi Kazakh National University of Kazakhstan, which ranks 163rd in the world's prestigious TOP-200.
In connection with the 115th anniversary of the birth of academician Tolegen Tojibayev, an international scientific and practical conference was held at this university on the topic "Development of the science of education and psychology: past, present, future", and representatives of our institute actively participated in this conference with their scientific materials.
In addition to our representatives, scientists from Estonia, Russia, Kyrgyzstan and other countries also participated in the international scientific and practical conference.
Also, Associate Professor of the Department of "Primary Education Methodology", Ph.D. Gavhar Eshchanova held a master class on the topic "Folk Epics" in the subject "Kazakh Folklore" for students of the Faculty of Kazakh Philology.
The lesson provided detailed information about Uzbek and Kazakh folk epics. During the lesson, which served to further increase the interest of Kazakh students in Uzbek folk oral literature, young people also got acquainted with our national values ​​and received detailed answers to questions that interested them.