Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya
UrDPI vakillari dunyoning nufuzli TOP-200 taligida 163-o‘rinda turuvchi Qozog‘istonning Qozoq milliy universitetida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada faol ishtirok etdilar
Xabaringiz bor, ayni kunlarda Urganch davlat pedagogika institutining bir guruh professor-o‘qituvchilari dunyoning nufuzli TOP-200 taligida 163-o‘rinda turuvchi Qozog‘iston davlatidagi Al-Farobiy nomidagi Qozoq Milliy universitetining Malaka oshirish va uzluksiz taʼlim institutida “Taʼlim va tarbiya ishlarini tashkil etishda innovatsion texnologiyalar” mavzusidagi malaka oshirish kurslarida ishtirok qilmoqdalar.
Mazkur universitetda akademik To‘legen Tojiboyev tavalludining 115 yilligi munosabati bilan “Ta’lim va psixologiya fanining rivojlanishi: o‘tmish, bugun, kelajak” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi hamda institutimiz vakillari ushbu konferensiyada o‘z ilmiy materiallari bilan faol ishtirok etdilar.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada vakillarimizdan tashqari Estoniya, Rossiya, Qirg‘iziston va boshqa mamlakatlar olimlari ham ishtirok etdilar.
Shuningdek, “Boshlang‘ich ta’lim metodikasi” kafedrasi dotsenti, f.f.n. Gavhar Eshchanova Qozoq filologiyasi fakulteti talabalariga “Qozoq folklori” fanidan “Xalq dostonlari” mavzusida mahorat darsi ham o‘tkazdi.
Darsda o‘zbek va qozoq xalq dostonlari haqida atroflicha ma’lumot berildi. Qozoq talabalarining o‘zbek xalq og‘zaki ijodiga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirishga xizmat qilgan dars davomida yoshlar milliy qadriyatlarimiz bilan ham yaqindan tanishdilar hamda o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javoblar oldilar.

Международная научно-практическая конференция
Представители УрДПИ приняли активное участие в международной научно-практической конференции в Казахском национальном университете им. аль-Фараби, который занимает 163 место в престижном мировом рейтинге ТОП-200.
Как вам известно, в настоящее время группа профессорско-преподавательского состава Ургенчского государственного педагогического института проходит курсы повышения квалификации по теме «Инновационные технологии в организации учебно-воспитательной работы» в Институте повышения квалификации и непрерывного образования Казахского национального университета имени аль-Фараби в Казахстане, который занимает 163-е место в престижном рейтинге ТОП-200 мира.
В этом университете прошла международная научно-практическая конференция на тему «Развитие образования и психологии: прошлое, настоящее, будущее», приуроченная к 115-летию со дня рождения академика Толегена Таджибаева, в которой активное участие приняли представители нашего института со своими научными материалами.
Помимо наших представителей в международной научно-практической конференции также приняли участие ученые из Эстонии, России, Киргизии и других стран.
Также, доцент кафедры «Методика начального обучения», кандидат педагогических наук. Гавхар Ещанова также провела мастер-класс на тему «Народный эпос» по предмету «Казахский фольклор» для студентов факультета казахской филологии.
На уроке была дана подробная информация об узбекских и казахских народных эпосах. В ходе урока, который послужил дальнейшему повышению интереса казахстанских школьников к узбекскому народному творчеству, молодые люди также узнали о наших национальных ценностях и получили подробные ответы на интересующие их вопросы.