UrDPI talabasi AQShda akademik dasturda stajirovka o‘tamoqda
Ayni kunlarda Urganch davlat pedagogika instituti Filologiya va tarix fakulteti talabasi Malika Matkarimova Study of the US Institutes for Young Women Leaders – ayol-qiz talabalar uchun mo‘ljallangan, AQSHda bo‘lib o‘tayotgan 5 haftalik yetakchilik dasturida ishtirok etmoqda.
M.Matkarimova Islom Karimov nomli davlat stipendiyasi hamda xalqaro IELTS C1 va TEFL sertifikati sohibasi, 30 dan ortiq maqola va tezislar muallifi, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining ro‘yxatidan o‘tgan 6 ta guvohnoma muallifi.
Ma’lumot uchun, dasturga respublikamizdagi 8000 nafar topshiruvchilar ichidan 4 nafar eng iqtidorli qizlar saralab olindi. Dastur ma’ruzalar, seminarlar, taqdimot, munozara va boshqa mashg‘ulotlardan iborat bo‘ladi.

A STUDENT OF UrSPI IS UNDERGOING AN INTERNSHIP IN AN ACADEMIC PROGRAM IN THE USA
Currently, Malika Matkarimova, a student at the Faculty of Philology and History of Urgench State Pedagogical Institute, is participating in the Study of the U.S. Institutes for Young Women Leaders — a five-week leadership program for female students held in the United States.
M. Matkarimova is a recipient of the State Scholarship named after Islam Karimov, holder of international IELTS (C1) and TEFL certificates, author of over 30 articles and theses, and creator of six officially registered certificates recognized by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan.
For reference, only 4 of the most talented young women were selected for this program from among 8,000 applicants across the country. The program includes lectures, seminars, presentations, discussions, and other academic activities.