XALQARO ILMIY-AMALIY KONFERENSIYADA ISHTIROK ETISH ISTAGIDA BO‘LGAN IQTIDORLI VA IZLANUVCHAN TALABA-YOSHLAR DIQQATIGA!
DIQQAT, E’LON!
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 20-yanvardagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 36-son qaroriga asosan 2024-yil 15-noyabr kuni “Dunyoqarashlar muloqoti: yoshlarning jamiyat kelajagiga munosabati” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning maqsadi talaba va o‘quvchilarning jamiyat taraqqiyotiga munosabatini aniqlash, ularda notiqlik mahorati va ilmiy salohiyatni namoyon qilish, xorijiy talabalar bilan O‘zbekiston talabalarining ilmiy muloqotini tashkil etishdan iborat.

TO THE ATTENTION OF TALENTED AND INVESTIGATIVE YOUNG STUDENTS WHO WISH TO PARTICIPATE IN THE INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE!
ATTENTION, ANNOUNCEMENT!
According to the resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated January 20, 2024 No. 36 “on measures to improve the effectiveness of the activities of the Center for the promotion of social activity of students and students under the Ministry of Higher Education, Science and innovation of the Republic of Uzbekistan”, on November 15, 2024, an international scientific and practical conference will be held on the topic "Dialogue of worldviews: the attitude of young people to the future of society".
The purpose of the international scientific and practical conference is to determine the attitude of students and students towards the development of society, to show their oratory skills and scientific potential, to organize a scientific dialogue of students of Uzbekistan with foreign students.
Our dear aspiring and talented students, participate actively in the international scientific and practical conference!