TA'LIM GRANTI BO‘YICHA MUHIM MA’LUMOT!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 24-maydagi PF-81-sonli farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 10-martdagi 149-sonli  qaroriga asosan, 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab ta’lim granti ajratish tartibida quyidagi yangiliklar joriy etilganligini eslatib oʻtamiz.
Kimlar ta’lim granti tanlovida ishtirok etadi?
— Kirish imtihonlarida yuqori ball to‘plagan 1-kurs talabalariga grant ajratiladi.
— 2-kurs va undan yuqori kurslarda o‘qiyotgan, yuqori akademik reytingga ega, ijtimoiy faol talabalar o‘rtasida grantlar tabaqalashtirilgan tartibda qayta taqsimlanadi.
— Stipendiya faqat to‘liq ta’lim granti sohiblariga to‘lanadi.
Ijtimoiy-rag‘batlantiruvchi grant sohiblari-chi?
— Ushbu grant sohiblariga o‘qish davri davomida to‘liq ta’lim granti ajratiladi. Ular alohida tanlovda ishtirok etishlari talab etilmaydi.
Qo‘shimcha davlat granti kimlarga beriladi?
— Bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida tahsil olayotgan, o‘quv yili bo‘yicha GPA (o‘rtacha baho) ko‘rsatkichi 4.0 va undan yuqori bo‘lgan, belgilangan ijtimoiy toifaga kiruvchi talabalar ushbu grant uchun ariza topshirishlari mumkin.
Ariza topshirish muddati 20-iyulgacha. Arizalar 25-iyulgacha komissiya tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Ariza topshirish va apellyatsiya berish muddatlari grant.urspi.uz saytida e’lon qilinadi.
Qo‘shimcha ma’lumotlar olish uchun institutning Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i D.Xudoyberganov hamda O‘quv-uslubiy boshqarma boshlig‘i Ravqat Masharipovga murojaat qilishingiz mumkin.
@UrDPIMBB
@ravqat_masharipov844
Eslatma: Ariza bergan talabalarning akademik ko‘rsatkichlari (GPA) va ijtimoiy faolligi maxsus komissiya tomonidan baholanadi.

IMPORTANT INFORMATION ABOUT THE EDUCATION GRANT!
We would like to remind you that, according to the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. PF-81 dated May 24, 2024 , and the Cabinet of Ministers’ Resolution No. 149 dated March 10, 2025 , the following changes have been introduced to the grant allocation system starting from the 2024/2025 academic year:
Who is eligible to participate in the educational grant competition?
— First-year students who score high marks in entrance exams are awarded grants.
— For students in their second year and above with high academic performance and active social engagement, grants are redistributed in a differentiated manner.
— Scholarships are paid only to full grant holders.
What about social-incentive grant holders?
— These students receive full educational grants throughout their studies and are not required to participate in a separate selection.
Who can apply for the additional state grant?
— Bachelor’s students with a GPA of 4.0 or higher for the academic year and who belong to specified social categories may apply for this grant.
Application deadline: July 20. The commission will review applications by July 25.
Application and appeal timelines will be announced on the website: grant.urspi.uz
For more information, please contact the Head of the Youth Affairs, Spirituality, and Enlightenment Department, D. Khudoyberganov, or the Head of the Academic and Methodological Department, Ravqat Masharipov.
@UrDPIMBB
@ravqat_masharipov844
Note: The academic performance (GPA) and social activity of applicants will be assessed by a special committee.