AYNI PAYTDA URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI TARIX VA GEOGRAFIYA KAFEDRASI MUDIRI UMAR XUJAMURATOV TURKIYA RESPUBLIKASIDA XIZMAT SAFARIDA BO'LIB TURIBDI
Ayni paytda Urganch davlat pedagogika instituti Tarix va geografiya kafedrasi mudiri Umar Xujamuratov Turkiya Respublikasida xizmat safarida bo'lib turibdi
Bugun, 27-noyabr kuni, U.Xujamuratov Shanlıurfa shahridagi 30 mingdan ortiq talabani qamrab olgan HARRAN universitetida bo'lib, oliygoh rektori, professor Меhmet Tahir Gulluo'g'li qabulida bо'ldi.
Uchrashuv davomida o'quv, ilmiy, ma'naviy-ma'rifiy jabhalarda hamkorlikni amalga oshirish, xususan, hamkorlikda ilmiy maqolalar, risolalar chop qilish, professor-o'qituvchilar, doktorantlar va talabalar almashinuvini yo'lga qo'yish kabi bir qator masalalar yuzasidan fikr-mulohazalar bayon qilindi. Taklif va tavsiyalar o'rtaga tashlandi.
Universitet rektori Mehmet Tahir Gulluo'g'li Urganch davlat pedagogika instituti bilan hamkorlik qilishga tayyorligini va institut bilan hamkorlik memarandumi imzolash istagini bildirdi.

В НАСТОЯЩИЙ МОМЕНТ ЗАВЕДУЮЩИЙ КАФЕДРОЙ ИСТОРИИ И ГЕОГРАФИИ УРГЕНЧСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПЕДАГОГИЧЕСКОГО ИНСТИТУТА УМАР ХУДЖАМУРАТОВ НАХОДИТСЯ В КОМАНДИРОВКЕ В ТУРЕЦКОЙ РЕСПУБЛИКЕ
В настоящий момент заведующий кафедрой истории и географии Ургенчского государственного педагогического института Умар Худжамуратов находится в командировке в Турецкой Республике.
Сегодня, 27 ноября, У.Худжамуратов посетил университет HARRAN, охватывающий более 30 тысяч студентов в Шанлыурфе, и был принят ректором университета, профессором Мехметом Тахиром Гуллуоглу.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, таких как реализация сотрудничества в образовательной, научной, духовно-просветительской сферах , в частности, сотрудничество в издании научных статей, брошюр, налаживании обмена профессорами и преподавателями, докторантами и студентами. были высказаны мнения, а также были высказаны предложения и рекомендации по этим вопросам.
Ректор университета Мехмет Тахир Гуллуоглы выразил готовность сотрудничать с Ургенчским государственным педагогическим институтом и желание подписать с институтом меморандум о сотрудничестве.