URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI, O‘ZBEKISTON YOZUVCHILAR UYUSHMASI XORAZM VILOYAT BO‘LIMI VA MAHMUD ZAMAXSHARIY NOMIDAGI XORAZM VILOYAT AXBOROT-KUTUBXONA MARKAZI HAMKORLIGIDA "ADABIYOTGA BAXSHIDA UMR" MAVZUSIDA ILMIY-ADABIY ANJUMAN VA YUBILEY DAVRASI BO‘LIB O‘TDI
Urganch davlat pedagogika instituti, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo‘limi va Mahmud Zamaxshariy nomidagi Xorazm viloyat axborot-kutubxona markazi hamkorligida "Adabiyotga baxshida umr" mavzusida ilmiy-adabiy anjuman va yubiley davrasi bo‘lib o‘tdi
Bugun Mahmud Zamaxshariy nomidagi viloyat axborot-kutubxona markazida O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, taniqli shoir va adib, jamoat arbobi, “Shuhrat” medali sohibi Qo‘zi Davlat tavalludining 85 yilligiga bag‘ishlangan “Adabiyotga baxshida umr” mavzusidagi ilmiy-adabiy anjuman va yubiley davrasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda poytaxtimizdan mehmonlar, vohamizning taniqli yozuvchi va shoirlari, yosh ijodkorlar, kitobxonlar, adibning yaqinlari, do‘stlari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdilar.  O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi bo‘limi boshlig‘i Muhiddin Abdusamatov Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyidning tabrigini o‘qib eshittirdi.
Tadbirda "O'zbek va rus tili adabiyoti kafedrasi mudiri M.Matquliyeva tomonidan "Qo'zi Davlat ijodida an'anaviylik va zamonaviy tendensiyalar" mavzusidagi, shuningdek, yana bir qator adabiyotshunoslarning shoir ijodiga bag'ishlangan ilmiy ma'ruzalari tinglandi. Institutimiz talabalari Qo‘zi Davlat ijodidan namunalar o‘qidilar.

УРГЕНЧСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ПЕДАГОГИЧЕСКИЙ ИНСТИТУТ, ХОРЕЗМСКОЕ ОБЛАСТНОЕ ОТДЕЛЕНИЕ СОЮЗА ПИСАТЕЛЕЙ УЗБЕКИСТАНА И ХОРЕЗМСКИЙ ОБЛАСТНОЙ ИНФОРМАЦИОННО-БИБЛИОТЕЧНЫЙ ЦЕНТР ИМЕНИ МАХМУДА ЗАМАХШАРИ ОРГАНИЗОВАЛИ НАУЧНО-ЛИТЕРАТУРНУЮ КОНФЕРЕНЦИЮ И ЮБИЛЕЙНЫЙ КРУЖОК НА ТЕМУ «ЖИЗНЬ В ЛИТЕРАТУРЕ»
Ургенчский государственный педагогический институт, Хорезмское областное отделение Союза писателей Узбекистана и Хорезмский областной информационно-библиотечный центр имени Махмуда Замахшари организовали научно-литературную конференцию и юбилейный кружок на тему «Жизнь в литературе»
Сегодня в областном информационно-библиотечном центре имени Махмуда Замахшари состоялось научно-литературное мероприятие, посвященное 85-летию со дня рождения Кузи Давлата, члена Союза писателей Узбекистана, известного поэта и писателя, общественного деятеля, обладателя медали «Шухрат», проведена конференция и юбилейный тур на тему «Жизнь в отдаче литературе»
В мероприятии приняли участие гости из нашей столицы, известные писатели и поэты нашего оазиса, молодые художники, читатели, родственники и друзья писателя, представители широкой общественности. Мухиддин Абдусаматов, глава Союза писателей Узбекистана, зачитал поздравление председателя Союза писателей Сироджиддина Сайида.
На мероприятии заведующая кафедрой узбекской и русскоязычной литературы М.Маткулиева читала научные лекции на тему «Традиционность и современные тенденции в творчестве Кузи Давлата», а также ряд литературоведов, посвященных творчеству поэта. Студенты нашего вуза читали примеры творчества государства.