URGANCH DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUTI, O‘ZBEKISTON YOZUVCHILAR UYUSHMASI XORAZM VILOYAT BO‘LIMI VA MAHMUD ZAMAXSHARIY NOMIDAGI XORAZM VILOYAT AXBOROT-KUTUBXONA MARKAZI HAMKORLIGIDA "ADABIYOTGA BAXSHIDA UMR" MAVZUSIDA ILMIY-ADABIY ANJUMAN VA YUBILEY DAVRASI BO‘LIB O‘TDI
Urganch davlat pedagogika instituti, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Xorazm viloyat bo‘limi va Mahmud Zamaxshariy nomidagi Xorazm viloyat axborot-kutubxona markazi hamkorligida "Adabiyotga baxshida umr" mavzusida ilmiy-adabiy anjuman va yubiley davrasi bo‘lib o‘tdi
Bugun Mahmud Zamaxshariy nomidagi viloyat axborot-kutubxona markazida O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, taniqli shoir va adib, jamoat arbobi, “Shuhrat” medali sohibi Qo‘zi Davlat tavalludining 85 yilligiga bag‘ishlangan “Adabiyotga baxshida umr” mavzusidagi ilmiy-adabiy anjuman va yubiley davrasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda poytaxtimizdan mehmonlar, vohamizning taniqli yozuvchi va shoirlari, yosh ijodkorlar, kitobxonlar, adibning yaqinlari, do‘stlari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdilar.  O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi bo‘limi boshlig‘i Muhiddin Abdusamatov Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyidning tabrigini o‘qib eshittirdi.
Tadbirda "O'zbek va rus tili adabiyoti kafedrasi mudiri M.Matquliyeva tomonidan "Qo'zi Davlat ijodida an'anaviylik va zamonaviy tendensiyalar" mavzusidagi, shuningdek, yana bir qator adabiyotshunoslarning shoir ijodiga bag'ishlangan ilmiy ma'ruzalari tinglandi. Institutimiz talabalari Qo‘zi Davlat ijodidan namunalar o‘qidilar.

URGANCH STATE PEDAGOGICAL INSTITUTE, THE KHOREZM REGIONAL BRANCH OF THE WRITERS' UNION OF UZBEKISTAN, AND THE KHOREZM REGIONAL INFORMATION AND LIBRARY CENTER NAMED AFTER MAHMUD ZAMAKHSHARI, HELD A SCIENTIFIC-LITERARY CONFERENCE AND AN ANNIVERSARY CIRCLE ON THE THEME "A LIFE DEDICATED TO LITERATURE"
Urganch State Pedagogical Institute, the Khorezm Regional Branch of the Writers' Union of Uzbekistan, and the Khorezm Regional Information and Library Center named after Mahmud Zamakhshari, held a scientific-literary conference and an anniversary circle on the theme "A life dedicated to literature"
Today, in the regional information and library center named after Mahmud Zamakhshari, a scientific and literary event dedicated to the 85th anniversary of the birth of Gozi Davlat, a member of the Writers' Union of Uzbekistan, a well-known poet and writer, public figure, winner of the "Shuhrat" medal, on the topic "Life in giving to literature" conference and anniversary round was held.
The event was attended by guests from our capital, well-known writers and poets of our oasis, young artists, readers, relatives and friends of the writer, and representatives of the general public. Muhiddin Abdusamatov, head of the Writers' Union of Uzbekistan, read out the greetings of Sirojiddin Sayyid, the chairman of the Writers' Union.
At the event, the head of the department of Uzbek and Russian language literature M. Matkuliyeva on the topic "Traditionality and modern trends in the work of Kozi Davlat", as well as a number of literary experts devoted to the work of the poet, listened. They read examples of the state's creativity.