“Yangi hayot uchun, yangi O’zbekiston uchun!”
“Yangi hayot uchun, yangi O’zbekiston uchun!” shiori ostida o'tkazilayotgan navbatdagi “Mahallada duv-duv gap” targ‘ibot tadbirlari bugun Shovot va Yangibozor tumanlarida ham yuqori saviyada tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari raisligida 2023-yil 22-dekabr kuni о‘tkazilgan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat Kengashi yig‘ilishida berilgan topshiriqlar asosida tashkil etilgan ushbu tadbirlarda Urganch davlat pedagogika instituti Pedagogika hamda Aniq va amaliy fanlar fakulteti professor-o‘qituvchilari faol ishtirok etdilar.

To a new life, to a new Uzbekistan!"
"To a new life, to a new Uzbekistan!"Regular propaganda events under the motto ”Mahallada duv-duv GAP" were organized today at a high level in the Shovotsky and Yangibazar districts.
Teachers of the Faculty of Pedagogy and Exact and Applied Sciences of the Urgench State Pedagogical Institute actively participated in these events, organized on the basis of instructions given at the meeting of the Republican Council for Spirituality and Enlightenment on December 22, 2023, chaired by the head of state.
The purpose of the propaganda events is to convey to our people the large-scale reforms and successes achieved on the way to the creation of a new Uzbekistan using concrete life examples.