Ixtisoslashtirilgan ta'lim muassasalari agentligi tizimidagi Ogahiy ijod maktabi va Urganch davlat pedagogika instituti hamkorligi doirasida mazkur maktabda UrDPI “O'zbek va rus tili adabiyoti” kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan mahorat darslari tashkil qilinmoqda.
Joriy yilning 20-oktabr kuni UrDPI Filologiya va tarix fakulteti "O‘zbek va rus tili adabiyoti" kafedrasi o‘qituvchisi Asqarova Zulayxo Yangiboyevna tomonidan "G‘azallar tahliliga oid ma'lumotlar: shakliy va mazmuniy ko‘rsatkichlari(Alisher Navoiy g‘azallari tahlili misolida)" mavzusida mahorat darsi olib borildi.
Dars davomida Alisher Navoiy lirikasi asosida g'azallar tahlil qilinib, shakliy hamda mazmuniy ko'rsatkichlar aniqlandi.

Within the framework of cooperation between the Ogahiya Vocational School and the Urgench State Pedagogical Institute under the agency's specialized education system, proficiency lessons are being organized by the professors and teachers of the Department of Uzbek and Russian Literature at the UrDPI in the mentioned school.
On October 20, 2023, a teacher of the department of Uzbek and Russian language literature of the Faculty of Philology and History of the Ural State Pedagogical Institute, Zulaiho Yangibaevna Askarova, conducted a master class on the topic “Information on the analysis of gazelles: indicators of form and content” (using the example of the analysis of Alisher Navoi’s gazelle).”
During the lesson, ghazals based on the lyrics of Alisher Navoi were analyzed, formal and substantive indicators were determined.