Ixtisoslashtirilgan ta'lim muassasalari agentligi tizimidagi Ogahiy ijod maktabi va Urganch davlat pedagogika instituti hamkorligi doirasida mazkur maktabda UrDPI “O'zbek va rus tili adabiyoti” kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan mahorat darslari tashkil qilinmoqda.
Joriy yilning 20-oktabr kuni UrDPI Filologiya va tarix fakulteti "O‘zbek va rus tili adabiyoti" kafedrasi o‘qituvchisi Asqarova Zulayxo Yangiboyevna tomonidan "G‘azallar tahliliga oid ma'lumotlar: shakliy va mazmuniy ko‘rsatkichlari(Alisher Navoiy g‘azallari tahlili misolida)" mavzusida mahorat darsi olib borildi.
Dars davomida Alisher Navoiy lirikasi asosida g'azallar tahlil qilinib, shakliy hamda mazmuniy ko'rsatkichlar aniqlandi.

В системе агентства профильных образовательных учреждений, а также в сотрудничестве между Ургенчским государственным педагогическим институтом и школой творчества имени Агахи организуются мастер-классы профессорами-преподавательским составом кафедры узбекского и русского языка литературы УрГПИ.
20 октября 2023 года  преподаватель кафедры узбекского и русского языка литературы  факультета филологии и истории УрГПИ  Аскарова Зулайхо Янгибаевна провела мастер-класс  по теме «Информация по анализу газелей: показатели формы и содержания» ( на примере анализа газели Алишера Навои)»
В ходе урока были проанализированы газели на основе лирики Алишера Навои, определены формальные и содержательные показатели.