Respublika miqyosida “Ilmli ayol – jamiyat ko‘zgusi” mavzusida 11-fevral – “Ilm fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni”ga bag‘ishlab 12-fevraldan 18-fevralga qadar haftalik o‘tkazilmoqda
Shu munosabat bilan UrDPIning xorijlik mehmonlari Turkiyaning Ege universiteti professori Aylin Go'ztash va Ozarbayjon davlat milliy ilmlar akademiyasi dotsenti Ferahila Babayeva-Shukurovalar hamda institutimiz professor-o'qituvchilari Anorgul Atajonova, Marg'uba Matquliyeva, Nodira Yangibayevalar, shuningdek, bir qator olima ayollarimiz ham viloyatimizdagi ilmiy anjuman va seminarlarda muvaffaqiyatli ishtirok etmoqdalar.

11 февраля – «Международный день женщин и девушек в области науки» проводится еженедельно с 12 по 18 февраля на тему «Ученая женщина – зеркало общества».
В связи с этим зарубежными гостями УрДПИ являются профессор Эгейского университета Турции Айлин Гозташ и доцент Азербайджанской государственной национальной академии наук Ферахила Бабаева-Шукурова, а также профессора и преподаватели нашего института Аноргуль Атаджонова, Маргуба Матгулиева. , Нодира Янгибаева, а также ряд наших женщин-ученых успешно участвуют в научных конференциях и семинарах в нашем регионе.