XALQARO ETNOSPORT FEDERATSIYASI PREZIDENTI NAJMIDDIN BILOL ERDO'G'AN XORAZMDA YOSHLAR BILAN UCHRASHDI
Xalqaro etnosport federatsiyasi prezidenti Najmiddin Bilol Erdo'g'an Xorazmda yoshlar bilan uchrashdi
7-10-sentabr kunlari Xiva shahrida o'tkazilayotgan Etnosport xalqaro festivalida Urganch davlat pedagogika instituti, xususan, Pedagogika fakulteti "Maktabgacha ta'lim metodikasi" kafedrasi professor-o'qituvchilar va talabalari ham faol qatnashmoqdalar.
Dunyoning 63ta mamlakatidan 955 ta mehmonning tashrifi mazkur festivalning nihoyatda yuqori saviyada tashkil qilinganligini ko'rsatmoqda.
Xalqaro etnosport federatsiyasi prezidenti Bilol Erdo'g'an, O'zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirining birinchi o'rinbosari, Yoshlar ishlari agentligi direktori Alisher Sa'dullayev va bir qator hurmatli mehmonlar bilan ochiq muloqot yoshlarda katta taassurot qoldirdi.

PRESIDENT OF THE INTERNATIONAL ETHNOSPORTS FEDERATION NAJMUDDIN BILAL ERDOĞAN MET WITH THE YOUTH IN KHOREZM
President of the International Ethnosports Federation Najmuddin Bilal Erdoğan met with the youth in Khorezm
Professors, teachers and students of the Urganch State Pedagogical Institute, in particular, the "Methodology of Preschool Education" department of the Faculty of Pedagogy, are actively participating in the international Ethnosport festival held in Khiva on September 7-10.
The visit of 955 guests from 63 countries of the world shows that this festival is organized at an extremely high level.
The open communication with the President of the International Ethnosports Federation Bilal Erdoğan, the First Deputy Minister of Youth Policy and Sports of the Republic of Uzbekistan, Director of the Youth Affairs Agency Alisher Sadullayev and a number of distinguished guests made a great impression on the youth.