PROFESSIONAL TA'LIM MUASSASALARINI METODIK VA ILMIY JIHATDAN QO'LLAB-QUVVATLASH TO'G'RISIDAGI OLIY TA'LIM, FAN VA INNOVATSIYALAR VAZIRLIGINING 44-SONLI BUYRUG'IGA KO'RA BUGUNGI KUNDA RESPUBLIKAMIZDA BIR QATOR TIZIMLI ISHLAR AMALGA OSHIRILMOQDA
Professional ta'lim muassasalarini metodik va ilmiy jihatdan qo'llab-quvvatlash to'g'risidagi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 44-sonli buyrug'iga ko'ra bugungi kunda respublikamizda bir qator tizimli ishlar amalga oshirilmoqda
Urganch davlat pedagogika instituti Pedagogika fakulteti "Maktabgacha ta’lim  metodikasi" kafedrasi o'qituvchisi  Diana Yakubova  Xonqa pedagogika kolleji o'qituvchilariga "Mahorat darsi" o'tdi.
"Mahorat darsi"da «M.Montessori- metodikasi» mavzusi “BBB” va “Klaster” metodlari, “Venn” diagrammasi, tarqatma materiallar hamda UrDPI talabalarining M.Montessori- metodikasi bo‘yicha tayyorlagan qo'l ishlari namunalari yordamida mavzu to‘liq ochib berildi, barchada yaxshi taassurotlar qoldi. Yangi pedagogik texnologiyalardan foydalangan holda pedagog kadrlar uchun o‘quv seminarlar, mahorat darslari, "Master klasslar" tashkil qilishni ko‘paytirish kabi bir qator masalalar yuzasidan fikr-mulohazalar bayon qilindi, savol-javoblar bo‘lib o‘tdi.

СОГЛАСНО ПРИКАЗУ МИНИСТЕРСТВА ВЫСШЕГО ОБРАЗОВАНИЯ, НАУКИ И ИННОВАЦИЙ № 44 О МЕТОДИЧЕСКОМ И НАУЧНОМ ОБЕСПЕЧЕНИИ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫХ ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ СЕГОДНЯ В НАШЕЙ РЕСПУБЛИКЕ ПРОВОДИТСЯ РЯД СИСТЕМНЫХ РАБОТ
Согласно Приказу №. 44 Министерства высшего образования, науки и инноваций по методическому и научному обеспечению профессиональных образовательных учреждений, сегодня в нашей республике проводится ряд системных работ
Ургенчский государственный педагогический институт, педагогический факультет, преподаватель кафедры «Методика дошкольного образования» Диана Якубова провела «Урок мастерства» для преподавателей Ханкайнского педагогического колледжа.
Тема «М.Монтессори-методика» в «Махорат Дарси» раскрывается с помощью методов «ВВВ» и «Кластер», схемы «Венна», раздаточных материалов и примеров поделок, подготовленных студентами УрДОПИ по М.Монтессори- методология. было раскрыто, у всех остались хорошие впечатления. Были высказаны мнения и даны ответы на вопросы по ряду вопросов, таких как увеличение организации обучающих семинаров, мастер-классов и «Мастер-классов» для педагогических кадров с использованием новых педагогических технологий.